Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Fransa’nın en büyük üçüncü bankası, dijital varlık hizmetleri sunacak


Fransa’nın piyasa değeri açısından en büyük bankası Société Générale, ülkede dijital varlık hizmet sağlgünicısı olarak faaliyet göstermek için düzenleyici ongüni etti. 1864’te kurulan ve 2020 yılında varlıkları 2,2 milyar euro’yu aşan bankanın, Avrupa’nın da en büyük altıncı bankası olduğu biliniyordu. Bankacılık devinin, artık yan kuruluşu Société Générale Forge aracılığıyla dijital varlık saklama, satma ve bu varlıkların ticaretini yapma hizmeti verebileceği ifade edildi. Onay, Fransa’nın finans piyasası düzenleyicisi ‘Autorité des Marchés Financiers’den (AMF) geldi. 

Aktarılan detaylara göre; güncel olarak Fransa’da birçok girişim şirketi, dijital varlıklara yönelik saklama çözümleri bulmakta zorlanıyor. AMF’nin en yeni hamlesi, dijital varlık yatırımlarını saklamak isteyen Fransız risk sermayesi firmalarının artık Société Générale’in hizmetlerini kullanabileceği anlamına geliyor. Bankanın geçen ay, kripto para tabanlı fonlar oluşturmak isteyen varlık yönetimi şirketlerine saklama hizmetleri sunacağını açıkladığı da biliniyor. Benzer şekilde; kripto saklama şirketi Metaco’nun, haziran güninda dijital varlıklarını genişletmek için Société Générale Forge ile iş birliği yapacağını duyurduğu ifade ediliyor.  

Crypto.com ve Binance, Fransa’da milyonlarca abd abd dolarıılık yatırım yapmıştı

Öte yandan; denizaşırı kripto şirketleri, bir süre önce Fransa’yı Avrupa’daki blokzincir teknolojileri için kilit bir merkez olarak görmeye işe koyuldı. Geçen 7 gün popüler kripto para borsası Crypto.com, ülkedeki faaliyetlerini genişletmek için Fransa’da 145 milyon abd abd dolarıı yatırım uyguladığını duyurdu. Bu yatırımın, Crypto.com’un Avrupa merkezi olarak Fransa başkenti Paris’te bir üs kurmgüni da kapsadığı ifade edildi.  

Crypto.com ile birlikte Luno ve Binance gibi diğer denizaşırı kripto borsaları da yakın zamanda Fransa’da faaliyet göstermek için düzenleyici ongüni almıştı. Binance buna ek olarak, nisan güninda ülkeye 97 milyon abd abd dolarıı yatırım yapacağını duyurmuştu.