Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Tron kurucusu Justin Sun: “Kripto, Çin’e geri dönecek”


Son dönemlerde yatırımlarıyla adından sıklıkla söz ettiren Tron CEO’su Justin Sun, kısa bir süre önce Bloomberg’e verdiği bir röportajda kripto para endardrisindeki en yeni gelişmelere ilişkin görüşlerini aktardı. Sun, röportajında ABD’deki piyasa koşulları ve para politikalarındaki sıkılaştırmalar sebebiyle birçok kripto paranın dibe vurduğunu hatırlatarak şu anda kripto para piyasasına geri dönmek için en iyi zaman olduğunu dile getirdi.  

Sun buna ek, Çin’in Bitcoin ve kripto para madenciliğine karşı olmasına rağmen yakın zamanda daha kripto dostu bir tutum sergileyeceğine inandığını belirtti. Tron kurucusu, CDBC (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) uygulamalarına geçilmeden önce kripto karşıtı anlatıların hafifletilmesi gerektiğini düşündüğünü de duyurularine ekledi. Birçok kripto destekçisinin, Çin gibi ülkelerin CDBC’leri mevcut dijital para birimlerine bir alternatif olarak kullanacağına inandığı biliniyordu.  

Çin, geçen yıl kripto paraları ülke genelinde yasaklamıştı

Çin hükumeti, geçen yılın en yenibahar aylarında kripto para ödemelerini ülke genelinde yasaklamıştı. 2021’in eylül zamanında Çin Halk Bankası, kişisi güvenliğini ciddi biçimde tehlikeye attığı gerekçesiyle ülke genelindeki hepsi kripto para işlemlerini ve sanal para birimleriyle ilgili ticari faaliyetleri yasakladığını açıklamıştı. Kripto para işlemlerine karışan kişilerin, suç işlemiş szamanılacağının ve yargılanacağının da altı çizilmişti. Bununla birlikte, Çin vatandaşlarına çevrim içi yolla kripto para hizmetleri sunan yurt dışı merkezli internet sitelerinin de yasa dışı faaliyetlerde bulunmuş kabul edileceği dile getirilmişti.