Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
FSMA, Belçika’daki kripto borsa hizmetlerini düzenliyor

Belçika’nın finansal düzenleyici kurumu Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi (FSMA)’nın getirdiği yeni bir kurala göre bölgedeki kripto borsaları ve saklama cüzdan hizmetleri, belirlenen kesin bir son zamanten önce kayıt uyguladırması gerekiyor.

FSMA’nın paylaştığı bilgiye göre, 1 Mayıs’tan itibaren Belçika’da kripto borsa hizmetleri veya saklama cüzdanları sağlamak isteyen tüzel kişi ve kuruluşların önceden kayıt uyguladırma zorunluluğu bulunuyor.

Söz konusu resmi duyurudan önce Belçika’da faaliyet gösteren kripto şirketlerinin, önümüzdeki 2 ay içerisinde (1 Temmuz’dan önce) FSMA’ya ‘faaliyetlerinin uygulanmasını’ bildirmeleri gerekiyor.

Ayrıca mevcut işletmelere, finansal düzenleyiciye kaydolmaları için dört aylık (1 Eylül’e kadar) süre verildi.

Kripto hizmeti sağlayıcılarının, FSMA’daki aktif kayıtlarını sürdürmek için en az 52.725 birimlık (50 bin euro) sermayeyle kurulmuş bir şirket olmalarının da dahil olduğu yedi adet koşulu sağlamaları gerekiyor.

FSMA, gerekli tüm bilgilerin sağlandığını göz önünde bulundurarak kayıt başvurularını üç ay içerisinde işleme koymayı bekliyor. Kripto hizmeti sağlayıcıları, gerçekleştirilecek başarılı bir kayıt işleminden devamında FSMA ile kurulan diğer tüm etkileşimlerde kullanılması gereken özgün bir kayıt numarası (şirket numarası) alacak.

İlginizi Çekebilir: Belçikalı Milletvekili, maaşını Bitcoin ile alacak

Belçika’nın kripto yanlısı duruşu, 2022’nin başlarında Brüksel milletvekili Christophe De Beukelae’nin maaşını Bitcoin (BTC) ile alan ilk Avrupalı siyasetçi olmasıyla gözler önüne serilmişti.

Cointelegraph’ın geçtiğimiz ocak ayında da bildirdiği gibi Beukelaer, aylık 6.140 birim maaşını BTC’ye dönüştürmek için Bit4You kripto alım satım platformunu kullandığını açıklamıştı.

Milletvekili uyguladığı bu duyuru esnasında buna ek kripto ekonomisinin büyümesini desteklemek adına bölgedeki diğer siyasetçilere ilham kaynağı olmaya çalıştığını da ifade etti.