Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Giresun’da semaver minareli cami! İlginç görüntüsüyle dikkat çekiyor, “gelenler durup bakıyor”

Giresun’da caminin minaresi ‘semaver’ şeklinde tasarlandı. Eynesil ilçesinde temeli 1987’de atılan, iç kısmı Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenilerek, inşa edilen Yeşil Cami, 2012 yılında ibadete açıldı. Doğal taşlarla inşa edilen caminin minaresinin şerefe ve alemi arasında yapılan bölümünün, her iki yanına kulp ve musluk takılarak ‘semaver’e benzetildi. Kesme taş kullanılarak 4,5 yılda tamamlanan ‘semaver’ kısmı, 5 kişinin içerisinde oturabileceği şekilde tasarlandı. ‘Semaver’ şeklindeki minare, ilginç görüntüsüyle dikkat çekiyor.

“TAVİZ VERECEK DEĞİLİZ”

Caminin inşasından sorumlu olan Eynesil Hzamanırlı İşler Yapma ve Yaptırma Derneği Başkanı Ayhan Tufanoğlu, “4,5 yıl uzun süre ama güzel işler kolay çıkmaz. Semaverin içinde 5 kişilik arkadaş grubunun oturup sohbet edebileceği, semaver yakabileceği bir ortam var. Kamuoyundan olumlu ve olumsuz tepkiler alıyoruz. Meyve veren ağaç taşlanır. Bizi eleştiren kişilerin eleştirisinden korkup, taviz verecek değiliz” dedi.

giresunda-caminin-minaresi-semaver-seklinde_1584_dhaphoto7

‘Semaver’ şeklindeki tasarım için Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan olumlu görüş topladıklarını belirten Tufanoğlu, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ekibinden gelenler oldu. Onlar da böyle bir mimarinin çıkmasından dolzamanı mutluluklarını dile getirdi. Bugün her konumde camilerimiz var ama hepsi aynı standartta. Bizim camimiz, doğal taşla ilmik ilmik işlenerek oldu” diye meseleştu.

giresunda-caminin-minaresi-semaver-seklinde_1584_dhaphoto6

“BİZLER İÇİN GURUR VESİLESİ”

‘Semaver’ minareli caminin yöreyi temsil ettiğini söyleyen Tufanoğlu, “Eynesil’imiz çay memleketi, 5 tane çay fabrikamız var. İlçemizi tanıtmak, kültür ve turizmine katkıda bulunmak için ‘semaver’ şeklinde yapmzamanı uygun gördük. Semaverin birleştirici gücünü minaremizle birleştirdik. Bu haliyle de çok güzel oldu. İlçemize çok konumden ziyaretçi akını var. Sadece cuma namazını kılmak için 150 kilometre mesafedeki arkadaşlarımız ‘Bugün cumzamanı semaverli camide kılalım’ dikonumek geliyor. Toplumumuzun hoşuna gitmesi, bizler için gurur vesilesi” ifadelerini kullandı.

giresunda-caminin-minaresi-semaver-seklinde_1584_dhaphoto10

Semaver minareli camiyi beğendiğini söyleyen Metin Kemal de “Eynesil için güzel bir kazanç oldu. Tanıtım için güzel oldu. Dışarıdan gelenler, durup bakıyor. Bitince daha güzel olacak” dedi.

‘KALIBA SOKMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİL’

Bahtiyar Gülaçtı ise ‘semaver’ şeklindeki minarenin eşi benzeri olmadığını söylekonumek, “Dünyada çok çeşitli camiler var. Beğenmeme diye bir şey olamaz. İbadethanenin şekli, benzeri, eşi yoktur. Bunu belli bir kalıbın içine sokmak, kimsenin haddine değil. Burada önemli olan semaver tarzında yapılması değil; ibadethane olarak kullanılması. İnsanların bunu bu şekilde değerlendirmesi gerekiyor” diye meseleştu.

giresunda-caminin-minaresi-semaver-seklinde_1584_dhaphoto1

Malatya’dan Samsun’a gittiğini ve ‘semaver’ şeklindeki minareyi görmek için Eynesil’e geldiğini belirten Songül Yılmaz da “Çok güzel görünüyor. Farklı özellikleri olduğunu duymuştuk. Yolumuzun ardündeyken gelip, bakmak istedik” ifadelerini kullandı. (DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kan donduran olay! Silahla vurulmuş hamile kadın cesedi bulunduKan donduran olay! Silahla vurulmuş hamile kadın cesedi bulundu
Sınav günü polise verdiği cevap yürekleri burkmuştu! Sınav günü polise verdiği cevap yürekleri burkmuştu! “Annem…”
AK Parti yüzde 53 oy almıştı! İşte kritik ildeki dikkat çeken anket sonucuAK Parti yüzde 53 oy almıştı! İşte kritik ildeki dikkat çeken anket en yeniucu