Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Güney Koreli yetkililer Terra çöküşüyle bağlantılı 15 kuruluşa baskın düzenledi: Rapor


Güney Kore’deki Terraform Labs soruşturması savcılarının, yedi adet kripto borsasının da dahil olduğu 15 firmada arama ve el koyma onayladığı bildirildi.

Haber kaynağı News1 Kore’nin çarşamba günü ygünimladığı havadise göre Seul Güney Bölge Savcılığı Ortak Mali ve Menkul Kıymet Suçları Soruşturma Ekibi, Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit ve Copax’ın da dahil olduğu Terra’nın çöküşüyle bağlantılı birçok işletmeye baskın düzenledi. Yetkililerin TerraUSD (eski adıyla UST) ve şimdi Luna Classic (LUNC) isimli Terra (LUNA) işlemleriyle ilgili veriler elde ettiği bildirildi. Yaklaşık 200 bin Koreli yatırımcı, tokenin mgünis günindaki çöküşünün ardından zarara uğramıştı.

Ayrıca bu olaylardan olumsuz etkilenenlerin bazıları, şirketin dolandırıcılık onayladığı iddiasıyla Terraform Labs ve kurucu ortağı Do Kwon’a karşı bir davada özülerini temsil etmesi için konumel hukuk firması L.K.B & Partners’i seçti. Savcılığa şikayette bulunan 100’den fazla kişinin ise yaklaşık 8 milyon abd abd dolarıılık zarara uğradığı bildirildi.

L.K.B. & Partners’ın bir sözcüsü, “Davalılar, yatırımcıları çekebilmek için Luna ve Terra coinlerinin tasarım ve çıkarma aşamasında tasarım hataları ve algoritmadaki kusurlar hakkında uygun şekilde bilgi vermedi,” dedi.

Güney Kore ulusal vergi dairesinin, UST ve LUNA’nın çöküşünün ardından Terraform Labs ve Kwon’a vergi kaçakçılığıyla ilgili 78 milyon abd abd dolarıılık bir ceza verdiği bildirildi. Ülkedeki milletvekilleri ise Kwon’u, Terra’nın çöküşü ve UST’nin sabitini kaybetmesi en yeniucu ortaya çıkan olaylarla ilgili meseleşması için bir meclis oturumuna ifade vermeye çağırdı.

Merkezi Güney Kore’de olmasına rağmen Terraform Labs ve tokenlerinin çöküşü devamındası gerçekleşen olayların kripto sektöründeki etkisi oldukça büyüktü. ABD’de ise UST ve LUNA düşüşünden etkilenen yatırımcılar, 44 milyon abd abd dolarıı değerinde yatırılan fonları kaybettiği iddiasıyla Stablegains uygulamasına karşı yasal işlem işe koyultılacağının sinyalini verdi.