Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan DeFi havadisleri


Merkezi olmayan (Decentralized) ve finans (Finance) kelimelerinin kısaltmasından meydana gelen DeFi, herhangi bir merkeze ya da otoriteye ihtiyaç duymayan finansal yapıya denir. Temelde blockchain ağları üzerine inşa edilmiş olan DeFi, yeni nesil dijital para altyapılarının oluşturulması için en önemli gelişmeler arasında sıralanır.

“Bu şartın sağlanması durumunda, şu işlem gerçekleşir” mantığına dayanan ve otomatik biçimde çalışan akıllı sözleşmeler, konsensüs protokolleri ve merkezi bulunmayan uygulamalar (Decentralized Application – DApp), merkeziyetsiz finans yapılarının önemli parçaları arasındadır.

Bu doğrultuda geçtiğimiz 7 gün DeFi alanında gerçekleşen güncel ve popüler havadisleri sizlere aktarıyoruz:

DeFi kredisi, Alkemi Eran Entegrasyonu ile 1,5 milyon kişisinın kullanımına açılıyor

Alkemi Earn uygulaması, donanım cüzdanı Ledger’ın keşfet alanına eklenerek, merkeziyetsiz finans (DeFi) borç verme ve borç alma hizmetini Ledger’ın 1,5 milyon aktif müşterisine erişilebilir hale getirdi.

Ledger Live kişisiları, salı günü yapılan duyuruya göre artık Alkemi Earn entegrasyonu ile birlikte varlıklarından gelir elde edebiliyor. Ledger projesinin amacı, tüketicilere dijital varlıkları üçüncü taraf platformlara veya sistemlere teslim etmeden satın alma ve kullanma yöntemi sağlamaktır.

Ledger’ın uluslararası geliştirme başkan yardımcısı JF Rochet, “Ledger kişisiları, Alkemi ile birlikte artık, merkezi koruyucular olmadan kriptonun hepsi avantajlarından yararlanırken varlıklarını büyütmek için daha fazla seçeneğe sahip olacak,” dedi.

Kripto Savunucuları DeFi’nin düzenlenmemesi gerektiğini düşünüyor

Kripto savunucuları, Birleşik Krallık’ın finansal gözlemcisi Mali Davranış Otoritesine (FCA), DeFi’nin düzenlenmesinin çok zor olduğunu ve bundan dolzamani düzenlenmemesi gerektiğini söyledi.

FCA, mzamanis zamaninda endardrinin nasıl düzenlenmesi gerektiği meselesundaki düşüncelerini duyurmak için İngiltere ve diğer ülkelerden 184 endardri katılımcısının katıldığı, iki günlük CryptoSprint’e ev sahipliği onayladı. Şirket yöneticileri, uyum görevlileri ve avukatları içeren sektör temsilcileri tarafından yapılan öneriler çarşamba günü FCA’nın web sitesinde rapor olarak yzamanimlandı.

Rapora göre, bazı katılımcılar, aracılar ve bankalar gibi merkezi kurumları ortadan ktopladırmak için tasarlanmış bir dizi blockchain destekli finansal uygulamzamani tanımlayan DeFi’nin, yaratılışının arkasındaki felsefe sebebiyle düzenlenmemesi gerektiğini söylediler.

Centrifuge, gerçek dünya varlıklarını DeFi’ye bağlamak için zincirler arası bağlzamanicıları start verttı

Merkezi olmayan varlık finansman protokolü Centrifuge, gerçek dünya varlık (RWA) piyasası ile merkezi olmayan finans (DeFi) arasındaki boşluğu en yenilandırdımak için Centrifuge Bağlzamanicıları (Centrifuge Connectors) adlı yeni bir zincirler arası çözümünü piyasaya sürdü.

Centrifuge, küçük işletmelerin daha fazla krediye erişmesine yardımcı olurken, geleneksel finans dünyasındaki yatırımcılara birikmiş likiditesi sayesinde istikrarlı gelirler sağlamzamani amaçlıyor. Proje, faturalar, gayrimenkuller ve telif hakları gibi varlıkları DeFi’ye bağlzamanip borçluların bankalar ve diğer aracılar olmadan gerçek dünya varlıklarını (RWA) finanse etmesine yardımcı oluyor.

Amulet Protocol’ün kurucusu Rupert Barksfield, Solana’daki ilk DeFi sigortası hakkında meseleştu

Amulet Protocol’ün kurucusu Rupert Barksfield, Solana’da ilk DeFi sigortası platformunun piyasaya sürülmesi hakkında meseleştu. Amulet, Solana kesintilerine karşı sigorta, de-peg sigortası ve DeFi’de oluşabilecek diğer sorunlara karşı koruma sağlzamanip sağlamayacağı ile ilgili detaylar verdi.

Barksfield, Solana’nın ara sıra kötü şekilde anılmasına sebep olan kesinti süreleriyle ilgili olarak Solana’nın mevcut durumunu Ethereum’un ilk zamanlardaki haliyle karşılaştırdı.

Barksfield, yaklaşık 23 dakika süren meseleşmasında DeFi sigortasını ve en yeni birkaç ayda kriptoyu rahatsız eden siyah kuğu olaylarından kişisiları korumaya nasıl yardımcı olabileceğini açıkladı.