Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan kripto para havadisleri


29 Ağustos – 4 Eylül zamanleri arasında kripto para piyasasında öne çıkan havadisleri sizler için derledik.

Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün boyunca yaklaşık 20.000 – 19.000 abd abd dolarıı arasındaki seviyelerde oynamalar etti. 29 Ağustos Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 19.900 bin abd abd dolarıı seviyesiyle giriş yapan BTC, kısa süreli sıkışmadan dolzamanı kaybettiği desteğin bir kısmını geri kazanarak 20.400 abd abd dolarııa yaklaştı. Bir yandan zincir ardü izleme kaynağı BTC.com’dan alınan veriler, Bitcoin ağının madencilik zorluğunun 31 Ağustos itibarıyla hepsi zamanların en en çok seviyesine ulaştığını gösterirken, fiyat ise Amerika Birleşik Devletleri enflasyonunun olumsuz gidişat sinyalleri sebebiyle aynı gün içinde 20 bin abd abd dolarıı civarında gezindi. Ardından geçtiğimiz zamanı yüzde 13,9’luk bir düşüşle en yenilanan Bitcoin, 2015’ten bu yana en kötü ağustos performansını sergiledi. Eylül zamanına 20 bin abd abd dolarıı seviyesiyle giren ve cuma günü bu zamanın yeni zirvesini kaydeden Bitcoin, 7 gün içini yaklaşık 19.900 abd abd dolarıı seviyesiyle en yenilantı ve yazının yazıldığı esnada borsalarda 19.775 abd abd dolarııdan işlem görüyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yazıldığı esnada kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık 977,163 milyon abd abd dolarıı, Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı da yüzde 38,8 olarak hesaplandı.

Haftzamanı yaklaşık 1.400 abd abd dolarıı ile 1.700 abd abd dolarıı seviyeleri arasında geçiren Ethereum (ETH)’nin piyasaya hakimiyet oranı ise yüzde 19,5.

İşte 29 Ağustos Pazartesi ile 4 Eylül Pazar zamanleri arasında kripto para dünyasında öne çıkan havadislerin kısa özetleri:

Facebook ve Instagram kişisiları artık hesaplarında NFT paylaşabilecek

Facebook ve Instagram kişisiları artık cüzdanlarını bağlayarak hesaplarında hem NFT hem de dijital koleksiyonlar paylaşabilecek.

Facebook’un ana şirketi Meta, 10 Mzamanıs’ta paylaştığı bir blog gönderisinin pazartesi günkü güncellemesinde, sosyal medya platformunun yaklaşık 2,9 milyar kişisisının artık hesaplarında dijital koleksiyonları ve NFT’leri paylaşabileceğini duyurdu.

Thodex’in firari CEO’su Arnavutluk’ta yakalandı!

Yerli kripto para borsası Thodex’i aniden en yenilanıp 2 milyar abd abd dolarıı ile zararlara karışan CEO Faruk Fatih Özer, 30 Ağustos’ta Arnavutluk’ta yakalandı.

Geçtiğimiz yılın nisan zamanında, yani boğa piyasasının hareketli dönemlerinde borsadan çekim yapamayan kişisilar durumdan şüphelenmiş ve öne sürülen ilk bahane ise bakım çalışması olmuştu.

Devamında 2 milyar abd abd dolarıı değerinde kripto para ile yurt dışına kaçtığından şüphelenilen Faruk Fatih Özer için kırmızı bülten çıkarılmış, hatta birkaç gün zaman en yenira Arnavutluk’taki evine baskın düzenlenmiş fakat özüsine ulaşılamamıştı.

Yanlışlıkla program en yenilanma komutu veren DEX yeniden açılamıyor!

Merkeziyetsiz opsiyon borsası (DEX), mainnet programını en yenilanan ve geri döndürülemeyen bir emri yanlışlıkla vererek özü ömrünü kısaltmış oldu.

OptiFi, geliştirici ekibinin pazartesi günü kodu güncellemek isterken platformu yanlışlıkla istenmeyen bir şekilde en yenilandırdığı meselesunda kişisiları bilgilendirdi. Merkeziyetsiz borsaya göre, yaşanan olayda 660.000 görecek şekilde USD Coin (USDC) zincir ardünde kilitli ktopladı.

Ethereum madencilerinin ETH birikimleri en yeni dört yılın en en çok seviyesinde

15 Eylül için planlanan Ethereum Merge ile beraber Ethereum blockchain ağı, iş ispatı (PoW) madencilik mekanizmasından hisse ispatı (PoS)’a geçecek. Merge zamaninin yaklaşmasıyla birlikte, Ether (ETH) madencilerinin birikimleri de en yeni dört yılın en en çok seviyesini gördü.

Oklink verilerine göre, Ethereum madenci adreslerinde tutulan toplam miktar, değeri 415 milyon abd abd dolarııı geçen 261.848 ETH’ye ulaştı. Madencilerin birikim düzeyi, en en yeni Nisan 2018’de görülen seviyelere ulaştı.

Oyun sektörü, blockchain kullanımının yarısından fazlasını oluşturuyor

DappRadar’dan gelen yeni veriler, oyunların blockchain sektörü için hayati önemini devam ettirdiğini gösteriyor. Rapora göre, ağustos zamanında oyun sektörü aylık kullanımı olarak blockchain endardrisinin yaklaşık yüzde 50,51’ini oluşturuyor.

Genel olarak rakamlar sektör için iyi bir gösterge olsa da, bir önceki aya göre bir düşüş söz meselesu. Geçen ay, oyun sektörü blockchain endardrisi toplam aylık kullanımının yaklaşık yüzde 57,30’unu oluşturuyordu.