Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Haftanın öne çıkan kripto para havadisleri


Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün içinde yaklaşık 20.000 – 25.000 abd ABD parasıı arasındaki seviyelerde oynamalar etti. 18 Temmuz Pazartesi günü 7 günya yaklaşık 21.000 abd ABD parasıı seviyesiyle giriş yapan BTC, 7 gün içinde uzun zamandır göstermediği bir performans sergiledi. Pazartesi günü 200 7 günlık hareketli yaklaşıkya yaklaşan BTC, ilerleyen zamanlarda yükselişini sürdürerek çarşamba günü 24 bin abd ABD parasıılık fiyat seviyelerine ulaştı ve 7 günlık yüzde 25’lik bir artış kaydetti. Bazı çalışanler Bitcoin’in en yeni rallisini sürdürüp sürdüremeyeceği meselesunda oldukça şüpheliyken, BTC fiyatı ilerleyen zamanlarda çok büyük oynaklıklar göstermedi ve cuma günü 7 gün içini yaklaşık 22.700 abd ABD parasıı seviyesiyle en yenilandırdıtı. Bitcoin, yazının yazıldığı esnada borsalarda 22.494 abd ABD parasııdan işlem görüyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yazıldığı esnada kripto para piyasasının toplam değeri yaklaşık 1,02 trilyon abd ABD parasıı, Bitcoin’in piyasa hakimiyet oranı da yüzde 41,8 olarak hesaplandı.

Hafta içini yaklaşık 1.300 abd ABD parasıı ile 1.700 abd ABD parasıı seviyeleri arasında geçiren Ethereum (ETH)’nin piyasaya hakimiyet oranı ise yüzde 18,2.

İşte 18 Temmuz Pazartesi ile 22 Temmuz Cuma zamanleri arasında kripto para dünyasında öne çıkan havadislerin kısa özetleri:

Kripto piyasası yeniden 1 trilyon abd ABD parasıı değerinde!

Kripto piyasasının toplam değeri uzun bir aradan devamında yeniden 1 trilyon abd ABD parasıı seviyesini geçti.

Bitcoin (BTC) fiyatındaki en yeni yükseliş, dünyanın en büyük merkeziyetsiz kripto para birimini 22.500 abd ABD parasıı bandına taşırken, Ethereum (ETH) ise 1.500 abd ABD parasıı seviyesini zorladı. Kripto piyasası genel olarak yüzde 4,8’lik bir büyüme kaydetti ve toplam piyasa değeri ise 1,02 trilyon abd ABD parasııı gördü.

SON DAKİKA: Zipmex çekim işlemlerini durdurdu

Tayland merkezli kripto para borsası Zipmex, kontrolü dışında bir anda bazı nedenlerden dolzamanı platformdaki çekim işlemlerini durdurdu. Coinbase’in borszamanı satın almada başarısız olmasının ardından Cointelegraph’ın aktardığı Zipmex’in sıkıntıda olduğuna yönelik söylentiler, Tayland merkezli borsanın kurucu ortağı ve CEO’su Marcus Lim tarafından “söylenti” şeklinde yalanlandı.

Coinbase, 2022’nin ilk çeyreğinde Zipmex’i satın almak için teklifte bulunmuştu. Ne var ki bu plan, 9 Haziran’da suya düştü ve Coinbase, satın alma işlemi konumine şirkete miktarı henüz açıklanmayan “stratejik bir yatırım” etti.

Güney Koreli yetkililer Terra çöküşüyle bağlantılı 15 kuruluşa baskın düzenledi: Rapor

Güney Kore’deki Terraform Labs soruşturması savcılarının, yedi adet kripto borsası da dahil olmak üzere 15 firmaya baskın düzenlediği bildirildi.

Haber kaynağı News1 Kore’nin çarşamba günü yzamanımladığı havadise göre Seul Güney Bölge Savcılığı Ortak Mali ve Menkul Kıymet Suçları Soruşturma Ekibi, Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit ve Copax borsalarının da dahil olduğu ve Terra’nın çöküşüyle bağlantılı olan birçok işletmeye baskın düzenledi. Yetkililerin TerraUSD ve şimdi Luna Classic (LUNC) isimli Terra (LUNA) işlemleriyle ilgili bazı veriler elde ettiği bildirildi. Yaklaşık 200 bin Koreli yatırımcı, tokenin mzamanıs zamanındaki çöküşünün ardından zarara uğramıştı.

Yerli kripto para borsası BtcTurk, patent birliği COPA’ya katıldı

Türk kripto borsası BtcTurk, patentlere açık erişim sağlama ve kripto teknolojilerinin benimsenmesini güçlendirme misyonu çerçevesinde önde gelen firmalarla ekip oluşturmak için kripto patent ittifakına (COPA) katıldı.

COPA, kripto sektöründe yeniliklere karşı engel teşkil eden patentleri kettirmzamanı amaçlıyor. Kar amacı gütmeyen kuruluş, buna ek olarak fikri mülkiyet meselesunda ise toplumsal bir yaklaşıma sahip. İttifakın üyeleri arasında Coinbase, Block ve Aquarius gibi önde gelen firmalar da konum alıyor.

Kripto para borsası KuCoin, 10 milyon abd ABD parasıılık yatırım etti

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından KuCoin, Susquehanna International Group’tan (SIG) yaklaşık 10 milyon abd ABD parasıılık bir yatırım ettiğını duyurdu.

KuCoin, ettiğı bu yatırımı operasyonlarını genişletmek ve ekibini büyütmek için kullanacak. Kripto para piyasasındaki mevcut dalgalanmalara rağmen, toplamda 300 kişiyi daha istihdam etmeye hazırlanan KuCoin, olası bir boğa piyasasına tamamen hazır bir şekilde girmek istiyor.