Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hangi yatırım çok eriştirdı: Altın, abd parası, Bitcoin

13-19 Haziran günleri arasında piyasaları inceliyor ve hangi yatırımın daha akıllıca olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bitcoin mi, altın mı, abd parası mı?

Yatırımcıların yanı sıra vatandaşların da takip ettiği altın, Bitcoin ve döviz fiyatları, her zamanki gibi gündemdekini konumini korumaya devam ediyor. Özellikle de döviz kurunda görülen artış ve en yeni zamanlarda kripto piyasasına hakim olan düşüş rüzgarı sebebiyle insanlar, yatırım araçlarına yönelmeyi tercih ediyor.

13-19 Haziran günleri arasında altın ve abd parası fiyatlarındaki değişimi masaya yatırıyor, Bitcoin piyasasındaki hareketleri bu varlıklarla kıyaslıyoruz. Yazıda konum alan hepsi rakamlar, yazının yazıldığı esnadaki değerlerdir.

Son bir 7 günya ait altın, abd parası ve Bitcoin fiyat değişimi kıyaslaması. Kaynak: TradingView

Altın

Ticari alanda kullanım geçmişi MÖ. 500’lü yıllara dayanan Altın, yıllardır yatırımcıların güvenli limanlarından biri olma özelliğini koruyor. Geçtiğimiz 7 gün 1038 TL seviyelerine görecek şekilde ulaşan Altın, bu 7 günya da 1030 TL seviyesiyle girdi. Hafta ortasında hafif dip yönlü dalgalanmalar gösterdikten zaman en yenira perşembe günü tekrar 1030 TL bandını geçen altın, bu seviyede tutunamzamanıp cuma günü dip yönlü hafif dalgalanmalar göstererek 7 gün içini 1024,46 seviyesiyle en yenilantı.

Altın, geçtiğimiz yıl 20 Aralık güninde 1100 TL seviyesini aşarak yatırımcılara en fazla eriştiran yatırım araçlarından biri haline gelmişti buna rağmen zaman en yeniraki süreçte ciddi bir düşüşle 220 TL’lik dip seviyelerine fitil bırakarak tepeden alan yatırımcıları zor durumda bıraktı. Sonraki zamanlarda tekrardan toparlanan Altın, 2021’in en yeni gününde tekrar 900 TL bandını test ederek yükselişine devam etmişti ve geçtiğimiz 7 gün ise piyasalarda yaklaşık 1000 – 1040 TL seviyelerinde işlem gördü.

30 Mzamanıs Pazartesi’den 3 Haziran Cuma günü piyasaların kapandığı saate görecek şekilde Altın, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 1,32 değer kaybetti.

Dolar

Dolar, 2021’de ilk kez 10 liranın ardüne belirlendiğı 17 Kasım’dan beri iki hanede kalmaya devam ediyor. Bir süre 14 TL bandında seyreden Dolar, mzamanıs zamanının işe koyulrından bu yana yukarı yönlü bir yükseliş trendi kaydediyor. Bazı yatırımcılar abd parası fiyatında oynaklık bekliyor buna rağmen fiyat belli bir aralıkta seyretmeye devam ediyor ve bu durum yatırımcıların şüphelenmesine neden oluyor. Doların şimdiye görecek şekilde gördüğü 18 TL seviyesine bir daha çıkıp çıkmayacağı sorusu akılları karıştırıyor ve küçük yatırımcılar bu belirsizlikten olumsuz etkileniyor.

Dolar, belirlendiğı 18,4 TL seviyesinden zaman en yenira açıklanan döviz planı sebebiyle ciddi derecede düşüş gösterdi. Bir süredir 15-16 TL seviyesinde işlem gören abd parası, geçtiğimiz 7 gün 17 TL seviyesini geçti ve şimdi de bu civarda seyrediyor. Bu 7 günya 17,2 TL seviyesiyle girdikten zaman en yenira cuma günü 17,3 seviyesini gören Dolar, 7 gün içini 17,29 TL ile en yenilantı. Yazının yazıldığı gün itibariyle 1 abd parası 17,26 TL ile piyasalarda işlem görüyor.

Bu 7 gün başından beri 7 gün kapanışına görecek şekilde abd parası, Türk lirası karşısında tam olarak yüzde 0,46 değer erişti.

Bitcoin

Bitcoin (BTC), geçtiğimiz 7 gün oynaklık belirtileri gösterdi ve haftzamanı yaklaşık 29-33 bin abd parası seviyeleri arasında geçirdi.

Hem kripto hem de geleneksel piyasa çalışanleri, güncel fiyat düşüşüyle Mart 2020’deki pandemi paniğinin neden olduğu düşüş arasında bazı benzerlikler olduğunu söylüyor. Bitcoin (BTC) fiyatı 7 gün içinde yaklaşık 28.000 – 20.000 abd parası arasındaki seviyelerde oynamalar uyguladı. 13 Haziran Pazartesi günü 7 günya 27 bin abd parası seviyesiyle giriş uyguladıktan zaman en yenira aynı gün içinde 25 bin abd parasıın altına düşen BTC, ABD’nin en yeni 30 yılın en büyük faiz artışını duyurmasından zaman en yenira 16 Haziran’da 23 bin abd parasıdaki dirence tosladı ve 7 gün genelinde bir düşüş trendi yakaladı. 17 Haziran Cuma akşamında borsalarda yaklaşık 20.500 abd parası seviyesinde işlem görerek 7 gün içini en yenilanan BTC, 18 Haziran’da 20 bin abd parası seviyesini de kaybetti ve yazının yazıldığı gün itibariyle 19,665 bin abd parası seviyelerinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz 7 gün başından yazının yazıldığı ana görecek şekilde BTC, Türk lirası karşısında yaklaşık yüzde 25,78 değer kaybetti.