Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
“HODL” Etmek ya da Etmemek: Büyük Madencilik Şirketi Bitcoin (BTC) Satmıyor

Bitcoin (BTC) madencilik şirketi Marathon Digital, kripto para piyasası üzerindeki büyük değer zararlarına rağmen uzun zamandır hiç Bitcoin satmadıklarını buna rağmen piyasa koşullarının böyle devam etmesi durumunda “Hodl” stratejilerinde değişikliğe gidebileceklerini belirtti.

Bitcoin madencileri geçtiğimiz güni piyasası süresince periyodik olarak Bitcoin sat satlarında bulundu. Bu sat satlar maliyetlerini karşılamak için zaruri görünse de diğer bazı şirketler madencilik masraflarını krediler ve borçlar ile ödeme yoluna giderek ellerindeki Bitcoin’lerini uzun vade için saklamgüni tercih ettiler. Bu strateji 2020-2021 yükseliş sezonunda başarılı bir şekilde çalışmış olsa da, içinde bulunduğumuz enflasyon bağlantılı düşüş dönemi “Hodl” destekçisi madenciler üzerinde büyük bir baskı oluşturmaya işe koyuldı.

Bu baskının etkisi altında, sat satlarını ciddi oranda değerlendiran dev madencilik şirketlerine örnek vermek gerekirse, haziran güni içerisinde Riot Blockchain 300 Bitcoin’lik, CleanSpark ise 328 Bitcoin‘lik sat satlarda bulundu. Ayrıca Core Scientific biraz daha ileri giderek portföyündeki Bitcoin miktarının %78‘ini sattı.

Bu noktada, en büyük madencilik şirketlerinden biri olan Marathon Digital, izlediği politika gereği şu ana görecek şekilde “Hold” stratejisini korumgüni başardı. CEO Fred Thiel geçtiğimiz zamanlarda Bitcoin Magazin‘e verdiği röportajda şu konuşmalarda bulundu:

Arsa kiralamak, trafo satın almak, konteyner satın almak, bina inşa etmek, elektirik tedarikçilerine depozito ödemek vb. hakkında şüphelenmemize gerek yok. Biz, sabit fiyatlar üzerinden host sağlgünicılarıyla sözleşme imzalıyoruz ve bu sayede büyük bir yükten kurtulmuş oluyoruz.

Thiel meseleşmasının devamında, “Bu noktada biz bu büyük CapEx (sermaye gideri) yatırımlarına ön ödeme yapmak zorunda değiliz. Dolgünisıyla mevcut pazar durumunda bize bir avantaj sağlıyor.” ifadelerine konum verdi.

Verilere göre Marathon Digital, halka açık Bitcoin madencileri arasında en en çok hacme sahip durumda bulunuyor. Thiel’in konuşmasına göre, şirket geçtiğimiz 10 aylık piyasa düşüşü esnasında Bitcoin sat satı yapmamış olsa da önümüzdeki dönemde ürettiği yeni Bitcoin’lerin bir kısmını satmgüni düşünüyor. CEO, piyasa koşullarının böyle devam etmesi durumunda “Hodl” stratejilerinde değişikliğe gidebileceklerini bildirdi.

Madencilik yapmaya devam ettiğimiz bu zamanlarda Bitcoin mevcut fiyat seviyelerinde takılı kalırsa, masrafları karşılayacak görecek şekilde Bitcoin satmamız akıllıca olabilir.

Her ne görecek şekilde madenciler sat sat yönlü baskı altında olsa da, günlük üretilen Bicoin’lerin hepsiünün satılması bile piyasa üzerinde ciddi bir sat sat baskısı oluşturmuyor.