Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Hollandalı düzenleyici kripto türev işlemlerinin sınırlandırılmasını istedi

Hollandalı bir düzenleyici, kripto türev piyasasının toptan al-sat ile sınırlandırılması gerektiğini ileri sürdü. Düzenleyicinin gerekçeleri ise sektörün içindekilere yabancı değil: Şeffaflık eksikliği, piyasa manipülasyonu ve “diğer suçlu faaliyeti türleri.”

Hollanda Finansal Piyasalar Kurumu (AFM) Sermaye Piyasaları ve Şeffaflık Denetimi Başkanı Paul-Willem van Gerwen, 12 Mayıs’ta kripto türev işlemlerine dair görüşlerini aktardı.

Van Gerwen, piyasanın kripto türev işlemlerine giderek daha fazla ilgi göstermesine rağmen, AFM’nin bu işlemleri “riskli olarak değerlendirdiğini” ve bu piyasayı diğer türev piyasaları kadar olgun görmediğini söyledi. Van Gerwen’e göre kripto ürünlerinin dalgalanması, “türev işleminin taraflarının duyurularini tutabilecek konumda olup olamayacağı sorusuna yol açıyor.

Bu nedenle AFM, kripto türev işlemlerinin toptan al-sat ile sınırlandırılması gerektiğine inanıyor. Yetkili, İngiliz mevkidaşlarının aksine AFM’nin bu işlemleri yasaklamadığını, fakat kesinlikle yasaklaması gerektiğini söyledi.

“Bu yatırımın heyecanına kapılmayın, bireysel işlemlere düşmeyin.”

Van Gerwen, “Kripto ve türev araçları uygun bir ödeme aracı veya yatırım değil,” diye ekledi.