Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Interpol kripto suçlarıyla mücadele için ayrı birim oluşturuyor


Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı (Interpol), iddiaya göre kripto paralarla ilişkili suçlar ile mücadeledesini ayrı bir ekip kurarak güçlendirmeyi planlıyor.

Interpol, Hindistan merkezli havadis ajansı Business Standard’ın 17 Ekim günli havadisine göre devletlerin sanal varlıkları içerenler gibi suçlarla mücadelesine yardımcı olmak için Singapur’da özel ekip kuracak.

Interpol, duyuruyu Delhi’de 18-21 Ekim arasında sürecek ve teşkilata üye 195 ülkeden polis memurlarının katılacağı 90’ıncı genel kurul toplantısı öncesi basın konferansıyla etti.

Interpol Genel Sekreteri Jürgen Stock, Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) gibi kripto paralar için yasal çerçeve oluşturulmamasının emniyet güçleri için işleri zorlaştırdığını düşünüyor. Stock, “Çünkü emniyet güçleri çoğu zaman kripto para suçları hakkında yeterince eğitilmemiş ve donatılmamış oluyor” diye ekledi.

Stock, Interpol’un Hindistan’daki genel kurul toplantısının ajandasında da asıl olarak kripto paralar ve siber suçlara odaklanılması gerektiğini belirtti.

Hindistan Merkez Soruşturma Bürosu Özel Başkanı Praveen Sinha, siber suçları izlemenin giderek zorlaştığını tekrarladı. Sinha, Interpol’ün küresel düzeyde daha iyi polis kooperasyonu geliştirilmesinde önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Sinha, “Tek cevap uluslararası kooperasyon, koordinasyon, güven ve gerçek zamanlı bilgi paylaşımı” diye ekledi.