Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
IOSCO, dijital pazarlamadaki risk ve zorluklara yönelik önlemler paylaştı


Uluslararası Menkul Kıymet Komisyonları Örgütü (IOSCO) Kurulu, hem ulusal hem de uluslararası düzeydeki düzenleyicilerin, bireysel pazarlama ve dağıtımının dijitalleştirilmesinden kaynaklanan ve giderek artan riskleri ve zorlukları ele almak için daha fazla önleme ihtiyaç duyduğuna inanıyor.

IOSCO, 12 Ekim’de yzamanımlanan bir raporda kripto varlıklarının beraberinde getirdiği zorluklar da göz önüne yapıldığında, üye ülkelerinin bireysel çevrimiçi teklifler ve pazarlamaya yönelik politikalarını ve uygulama yaklaşımlarını belirlerken dikkate almaları gereken bazı önlemleri paylaştı.

Bu risklerden bahseden rapor, davranışsal ve oyunlaştırma tekniklerinin kullanımına odaklanıyor ve özellikle de kripto pazarlamaya katılan influencer’ların üzerinde durarak onları “finfluencer” olarak adlandırıyor. Raporda geçen bir diğer kavram ise “dijital örtü”. IOSCO genel sekreteri Martin Moloney’e göre:

“Dijital dolandırıcılar, düzenleyicilerin konumini bulmasını, belirlemesini ve onlara karşı önlem almasını zorlaştıran bir ‘dijital örtünün’ arkasına saklanabilir.”

IOSCO, kripto ürünlerinin yönetimini, sosyal medyada potansiyel yatırımcılara sağlanan bilgilerin doğruluğundan sorumlu olmaya ve finansal tüketici katılımı için uygun filtreleme mekanizmalarını uygulamaya zorlamzamanı teklif ediyor.

IOSCO’nun ulusal düzenleyicilerin edinmesini tavsiye ettiği denetim kapasiteleri seti, yanıltıcı ve yasa dışı promosyonlar için tüketici şikayetlerini bildirmek, düzenleyici kanalların yanı sıra çevrimiçi bilgilerin hızlı temposu ve değişen doğasıyla başa çıkmak için kanıt izleme süreçlerini içeriyor.

IOSCO’nun da önerdiği gibi kripto şirketlerinin, çevrimiçi pazarlama peren yeniellerinin belirli peren yeniel niteliklere ve lisans gereksinimlerine sahip olmaları meselesunda olası yasal zorunluluk uygulamaları olzamanı ise daha ilgi çekici.

Önerilen bir diğer önlem ise üçüncü ülke düzenlemelerine uyum: Kripto şirketleri, yabancı müşterilere hizmetlerini sunarken, şirketin bunu yapmak için müşterinin özü ülkesinde lisans alıp alamayacağını da belirlemesi gerekiyor.

IOSCO bu yıl kriptoya daha fazla önem veriyor. Kurul, Mart 2022’de düzenleyicileri, yetki alanları ile ilgili olarak DeFi gelişmelerinin etkilerini anlamaya teşvik etti. Temmuz zamanında ise Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ile işbirliği içinde, stablecoin düzenlemeleri meselesunda bir kılavuz yzamanımladı.