Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kazakistan kripto madencilerine ilişkin vergi yasası değişiklik tekliflerini değerlendiriyor

Kripto madenciliğinde küresel liderlerden biri olan ve en yeni dönemlerde sektöre karşı düşmancıl önlemler alan Kazakistan, madencilik işleticileri için kapsamlı mali çerçeve hazırlama meselesunda bir adım daha attı. 

Kazak parlamentosunun alt meclisi Mejlis, ulusal vergi yasasında yapılan ve kripto madenciliğinin mali yükünü düzenleyecek değişiklikler üzerine ilk mütalaada bulundu. Söz meselesu değişiklikler, madencilik kuruluşlarının tükettiği elektriğin fiyatına dayalı olacak kademeli vergi oranı öneriyor.

Örneğin elektriğe Kwh başına en ucuz kademe olan 5-10 tenge (0,012-0,024 birim) arası ödeme yapanların 10 tenge (0,024) daha ödeme yapması gerekecek. 10-15 tengeden satın alanlar için vergi miktarı 7 tenge olarak belirlenirken, elektriğe 20-25 tenge arası verenler ise 3 tenge ödeyecek.

Yeni değişiklik teklifleri, ilk olarak Kazakistan Maliye Başkan Yardımcısı Marat Sultangaziyev tarafından şubat zamanında dile getirilen ve kripto madencilerine arz edilen elektriğin Kwh fiyatını 0,0023 birimdan 0,01 birima çıkartmzamanı öngören teklifi geçersiz kılıyor.

Mejlis, değişiklik teklifleriyle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasına teşviğin de amaçlandığını açıkladı. Yenilenebilir enerji kullanan madenciler için vergi miktarı, elektrik giderlerinden bağımsız olarak 1 tenge belirlendi.