Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Kripto Meydanı etkinliğinde merkeziyetsizlik masaya yatırıldı

Kriptomeda tarafından düzenlenen Kripto Meydanı etkinliğinin üçüncüsü, geçtiğimiz akşam gerçekleştirildi. Kripto ve blockchain alanında önde gelen üç isminin katıldığı etkinlikte merkeziyetsizlik tanımı, gerçekten merkeziyetsiz bir yapının mümkün olup olmadığı ve merkeziyetsizliğin devrimsel olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği tartışıldı.

27 Ekim Perşembe günü Levent Kolektif House’da gerçekleşen etkinliğin moderatörlüğünü Kıvılcım Harika Ertunç ardlendi. Etkinliğin katılımcıları arasında İstanbul Blockchain Women Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Çağla Gül Şenkardeş, ELYT.net Kurucu Ortağı Ahmet Usta ve Bloomberg HT Editörü Sefer Yüksel meselek oldu.

Etkinlik, Kriptomeda Kurucu ve CEO’su Eray Dengiz’in açılış meseleşmasıyla işe koyuldı. Konuşmacılar, devamında merkeziyetsizliğin ne olduğunu ve toplumu nasıl etkilediğini ele etti.

Çağla Gül Şenkardeş, merkeziyetsizliğin eskiden tek bir noktada toplanan gücün dağılması anlamına geldiğini söyledi. Merkeziyetsizlik ile yönetim, yönetişime evrilerek çift taraflı bir olgu haline geldi.

Ahmet Usta, gün boyunca karşımıza çıkan merkezi yapıların, “tanımadığımız ve bilmediğimiz dağıtık bir yapıdaki güven sorununu çözmek için oluşturulduğunu” öne sürdü. Merkezi yapıların özülerine verilen bu gücü suistimal etmeleri ise Usta’ya göre merkeziyetsizliğin öne çıkmasını sağladı.

Öte yandan Usta, merkeziyetsizliğin merkezi yapıları ortadan kettiracağı fikrine katılmıyor. Bitcoin’i örnek gösteren Usta, BTC merkeziyetsiz verileri mümkün hale getirse bile, üretim ve alım satım noktasında merkezi aktörlerin devreye girdiğine dikkat etti. Buna ek olarak, Chainalysis gibi güvenlik odaklı şirketlerin de “attığımız her adımı takip edebilmesi,” merkeziyetsizliği yalnızca bir ilüzyon haline getiriyor. Usta’ya göre asıl olan şey, merkeziyetsiz ve merkezi sistemlerin bir araya getirilmesi.

ELYT.net kurucu ortağı, merkeziyetsizlik sunan teknolojilerin toplumların algısına dayalı olarak kötü bir yönde evrilebileceği dikkatsını uyguladı:

“Teknolojinin nasıl şekilleneceği, toplumların algısıyla alakalı olacak. Asıl değişen şey teknoloji ve sistem değil, nesiller. Yeni nesiller merkeziyetsizliği gerçekten isterse, o zaman tam anlamıyla merkeziyetsizlik görebiliriz.”

Sefer Yüksel de geleneksel finans üzerinden örnek vererek, merkezi yapıların yok olmak konumine merkeziyetsizliğe doğru adım atacağını ileri sürdü. Finans sektörünün teknolojik gelişmelere en hızlı adapte olan alanlardan biri olduğunu söyleyen Yüksel, sektörün merkeziyetsiz bir yapıda hareket etmeye hazır olduklarını fakat şimdilik regülasyonları beklediklerini belirtti.