Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Mastercard, BitOasis ile el sıkıştı: Kripto kartı çıkaracak


Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinin en büyük kripto para alım-satım platformlarından biri olan BitOasis, ödeme altyapısı şirketi Mastercard ile yeni bir iş birliğine imza attı. İş birliği kapsamında, perakende sat sat noktalarında ve e-ticaret platformlarında dijital varlıklarla ödeme yapılabilmesine olanak tanıyan bir kripto kartının kullanıma sunulacağı ifade edildi. İkili, meseleya ilişkin konuşmada BitOasis müşterilerinin artık dünya genelindeki 90 milyondan fazla sat sat noktasında ürün ve hizmetler için kripto parayla ödeme yapabileceğine işaret etti.  

Düzenleyici kurumlardan onay yapıldıktan devamında BitOasis’in kripto kartlarının, 2023 yılının start verrında kullanıma sunulacağı belirtildi. BitOasis CEO’su Ola Doudin, iş birliğine ilişkin konuşmasında sürekli olarak müşterilerden kriptoyu günlük yaşama daha fazla entegre edecek çözümler için talep topladıklarını dile getirdi. Artık Orta Doğu nüfusunun yüzde 47’sinin kripto paranın geleceği olduğuna inandığını belirten Doudin, iş birliği sayesinde BitOasis kripto cüzdanının yeni kripto kartına bağlanabileceğini ve böylece müşterilerin kripto cüzdanlarını Mastercard’ın küresel ticaret ağında kullanmaya start veryabileceğini ifade etti. 

MENA bölgesi, en hızlı büyüyen kripto pazarı haline geldi 

Öte yandan; Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), bu yılın mart zamanında MENA bölgesinde sanal varlıklara düzenleme getiren ilk ülke olmuştu. Chainalysis’in ekim zamanında yzamanınlanan bir raporu da MENA bölgesinin, 2021’in temmuz zamanı ve bu yılın haziran zamanı arasında küresel kripto işlemlerinin yüzde 9,2’sini oluşturduğuna ve dünyanın en hızlı büyüyen kripto para pazarı haline geldiğine işaret etmişti.  

Benzer şekilde; Chainalysis’in 2022 Küresel Kripto Benimseme Endeksi, bölgedeki bireysel yatırımcıların dönem içerisinde 566 milyar abd ABD parasıılık kripto para satın topladığını göstermişti. Bunun, bir önceki yıla göre yüzde 48’lik bir artışa tekabül ettiğinin de altı çizilmişti. MENA bölgesi buna ek, rapordaki ilk 30 ülkenin 3’üne ev sahipliği yapıyordu. Bu ülkeler; 12’nci sıraya konumleşen Türkiye, 14’üncü sıraya konumleşen Fas ve 24’üncü sıraya konumleşen Mısır olmuştu.  

Paylaşılan diğer bilgilere göre; BitOasis ve Mastercard iş birliğinden doğan kripto kartı için kişisilar, BitOasis’e dijital yolla kayabd ABD parasııak sanal veya fiziksel BitOasis kartlarını talep edebilecek. Kart aracılığıyla, fiziksel veya çevrim içi alışverişlerde ödeme yapılabilecek. Bununla birlikte Mastercard ve BitOasis’e göre; kripto ödemeleri, hala birçok kişi tarafından yaygın olarak benimsenmiyor ve satıcıların büyük bir çoğunluğu bu tür ödemeleri doğrudan kabul etmiyor. Fakat BitOasis kart, yapılan ödemelerin itibari para birimlerinde gerçekleşmesini mümkün kılacak. Karta, yaşanan anlaşmazlıklar ve geri ödemelere yönelik prosedürler de eklenecek.