Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Meta cüzdan projesi Novi’den vazgeçti


Meta’nın kripto para dünyasındaki ilk girişimi olan Novi pilot cüzdan projesinin eylül zamanında en yenilandırılması bekleniyor.

Novi’nin internet sitesi güncellendi ve pilot kişisilara platformun 1 Eylül’de en yenilandırılacağı bilgisi verildi. Sekiz ay süren pilot projede, ABD ve Guatemala’dan kişisilar kripto para temelli ödeme platformunu test etti.

Kullanıcılara Novi cüzdanlarındaki parzamanı bağlı banka hesaplarına çekmeleri talimatı verildi. Guetamalalı kişisilar, buna ek olarak Guatemala City’deki seçili bir alandan da nakit olarak çekim yapabilecek.

Novi kişisilarına kapanış güninden önce işlem ve hesap faaliyetleri gibi hesap bilgilerini indirmeleri de tavsiye ediliyor. Kullanıcılar, 1 Eylül’den işe koyulyarak cüzdanlarına giriş yapamayacak. Yatırma işlemleri ise 21 Temmuz’da durdurulacak.

Novi projesinden vazgeçilmesinden yalnızca beş ay önce, Meta stablecoin projesi Diem’i de Silvergate Capital Corporation’a satmıştı. Diem’in Meta ekosisteminin çalışmasına olanak sağlayacak bir stablecoin ve Novi cüzdanının konumel para birimi olması planlanıyordu.

ABD’deki yasal baskılar, Meta’yı Diem’in fikri mülkiyetini Silvergate’e satmaya zorladı. Silvergate, önceleri Diem’in blockchain altyapısı ve varlıklarını özü ödeme platformuna entegre etmeyi planlıyordu.

Diem’den vazgeçilmesinin ardından Novi, ödemelerde abd abd dolarıı destekli token olarak Paxos temelli stablecoin Pax Dollar’ı (USDP) kullanmaya işe koyulmıştı. ABD merkezli kripto para borsası Coinbase ise projede kişisi fonlarını yönetmek ve saklamaktan sorumlu ortak olarak konum alıyordu.