Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Meta’da Giphy depremi! 2020’de 400 milyon birima satın topladı, şimdi zorla satacak

Meta’da Giphy şoku yaşanıyor. Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta’ya İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA) tarafından bir kez ünlü GIF platformu Giphy’yi satması emri verildi. Meta, Giphy’yi 2020’de 400 milyon birima satın almıştı. Ancak şimdi satmak zorunda.

META, GIPHY’İ ELDEN ÇIKARTMAK ZORUNDA KALDI

Satın alma anlaşmasını inceleyen CMA, Kasım 2021’de Meta’nın Giphy’yi elden çıkarmasını emretmişti. Meta, soruşturma sırasında CMA’ya uymzamanı reddettiği için 50.5 milyon sterlinlik bir para cezasına çarptırılmıştı. Meta, Giphy’yi satın almasının sosyal ağlar Instagram, WhatsApp ve Facebook’ta gif ve çıkartma bulmzamanı iyileştireceğini ummuş yine de iş çok başka noktalara gelmişti.

META “AÇIKÇA ERİŞİLEBİLİR OLACAK”, CMA İSE “REKABETE ZARAR VERECEK” DEDİ

Meta, Giphy’nin diğer sosyal ağlar tarafından “açıkça erişilebilir” olacağını iddia ederken, CMA’nın soruşturması ise, satın almanın sosyal medya ve reklamcılıktaki rekabete zarar vereceğini ortaya koydu.

2022-10-18T145537Z_791604069_RC2MSU93VU3T_RTRMADP_3_GIPHY-M-A-META-BRITAIN

Meta bu en yeniuça itiraz etti, yine de İngiltere Rekabet Temyiz Mahkemesi, 6 gerekçeden 5’inde CMA’nın lehine en yeniuç verdi. Bunun ardından CMA, Meta’nın Giphy’yi satmak zorunda kalacağıyla ilgili ilk en yeniuçını gözden geçirdiğini ve bu en yeniuçının yanında olduğunu söyledi. Hal böyle olunca Meta’nın Giphy’yi satması dışında başka bir seçeneği kalmadı.

KARAR “SON SÖZ” OLARAK KABUL EDİLDİ

Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta, CMA’nın verdiği Giphy en yeniuçını kabul edeceğini söyledi. Meta’nın sözcüsü Matthew Pollard, The Verge’e verdiği demeçte, “CMA’nın en yeniuçından dolzamanı hayal kırıklığına uğradık, yine de bugünkü en yeniuçı meseleyla ilgili en yeni söz olarak kabul ediyoruz. Giphy’nin elden çıkarılması meselesunda CMA ile yakın bir şekilde çalışacağız.” dedi. Elden çıkarmanın Giphy’nin hepsini kapsayan uluslararası operasyonları için geçerli olup olmayacağı sorulduğunda Pollard, “Evet, bu küresel olarak geçerlidir” cevabını verdi.

Böylece Meta, 2020’de 400 milyon birima satın topladığı Giphy’i elden çıkaracağını kabul etmiş oldu.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Çok daha hızlı! Bakan açıkladıÇok daha hızlı! Bakan açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! Başvurular bugün başlıyorCumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! Başvurular bugün başlıyor
59 ilde dev FETÖ operasyonu! 59 ilde dev FETÖ operasyonu! “Finans kaynaklarının deşifre edilmesi…”