Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Metaverse şirketi, Minecraft ve GTA 5 sunucularına NFT’leri entegre etti


Minecraft oyununun yaratıcısı Mojang Studios’un NFT entegrasyonlarına karşı olumsuz bir tutum sergilemesine rağmen, Metaverse odaklı bir şirket, NFT’leri özü Minecraft sunucusu da dahil olmak üzere birçok oyuna dahil etmeyi başardı. 

Blokzincir oyun şirketi Enjin’in CFO’su Oscar Franklin Tan ve MyMetaverse CEO’su Simon Kertonegoro, Cointelegraph ile gerçekleştirdikleri röportajda, Minecraft’ın şart ve koşullarını ihlal etmeden iki alanı nasıl birleştirdiklerini ve NFT’leri Minecraft’a nasıl entegre ettiklerini anlattılar. 

Kertonegoro, Minecraft’ın NFT’ler ile ilgili kurallarının oyuncuları olumsuz deneyimlerden korumak için oluşturulduğunu ve çoğu sunucunun bu kuralları ihlal ettiğini belirtti. Bununla birlikte MyMetaverse CEO’su, NFT’leri özü sunucularına oyunun kurallarını çiğnemeden entegre edebildiklerinin altını çizdi. Kertonegoro, öte yandan Minecraft NFT’lerini özü sunucularına kazanmak için öde (pay-to-win) şeklinde değil, en iyi NFT’leri ücretsiz hale getirerek eklediklerini söyledi.

“Mojang’a bunu özülerine, oyuncu tababına ve hepsini kapsayan oyun endardrisine fayda sağlayacak şekilde yapılabileceğini göstermek istedik. Tabii ki bu, insanları sunucunuza katmanın en hızlı yolu değil. […] Ama bunu yapmanın doğru yolunun bu olduğunu biliyorduk.” 

Mojang Studios’un NFT entegrasyonlu Minecraft sunucusu 4 yıldır, yani Minecraft NFT’lere yasak koymadan önce bile hayatta olduğundan, meseleya eğilen Oscar Franklin Tan, Enjin’in MyMetaverse’in Mojang Studious ile görüşme girişimini desteklediğini kaydetti. 

Tan, öte yandan kripto para birimlerine karşı bariz bir olumsuz tutum sergileyen Çin’in bile NFT’leri destekleme meselesundaki ilgisine dikkat çekerek, “Çin hükümetinde oluyorsa, neden Minecraft’ta olmasın,” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan Kertonegoro, Minecraft haricinde, MyMetaverse tarafından oluşturulan NFT’ler birlikte işlerlik yönüne sahip ve şirketin Grand Theft Auto 5 (GTA V) sunucusu ve özü çok oyunculu çevrimiçi (MMO) oyunu olan Infinity Realm gibi diğer oyunlarda da kullanılabilir.