Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Miray bebeğin ölümüyle ilgili yeni gelişme! Mahkeme en yeniuçını verdi, 5 ay doktorluk yapamayacaklar

İstanbul’da 20 Kasım 2015’te akciğer enfeksiyonu ve solunum yetmezliği şikayetleriyle ktopladırıldığı hastanede hayatını kaybeden Miray bebeğin ölümüyle ilgili ihmal iddiasında mahkeme en yeniuçını verdi. Miray bebeğin digoksin ilacının aşırı dozda verilmesi sebebiyle hayatını kaybettiği iddia edilmesine üzerine açılan davada iki doktora 3 yıl 6’şar yıl hapis cezası ve 5 ay doktorluk yapma yasağı verildi.

miray-bebegin-olumune-neden-olan-iki-doktora-3-yil-6039sar-yil-hapis_1104_dhaphoto2

Baba Şahin Türkan ve eşi Nurcan Türkan

20 KASIM 2015’TE HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde tedavi edilen 6 aylık Miray Türkkan, 20 Kasım 2015 zamaninde hayatını kaybetmişti. Miray bebeğin ailesi, bebeklerinin yanlış tedavi ve aşırı doz digoksin ilacı etkisi ile zehirlendiğini ve bu yüzden öldüğünü iddia ederek doktorlardan şikayetçi olmuşlardı.

İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün 22’nci celsesi görülen duruşmaya, sanık Nurettin O. K. katıldı. Diğer sanık Elvis K. ise duruşmaya katılmadı. Miray’ın anne ve babası Şahin ve Nurcan Türkan da katıldı. Duruşma savcısı, her iki sanığın 2’şer yıldan 6’şar yıla görecek şekilde hapis istemiyle cezalandırılmasını talep ettiği mütalazamani tekrarladı.

“BİRİ BİLGİSİZDİ, DİĞERİ SORUMSUZDU”

Şikayetçi baba Şahin Türkan, “Mütalaaya katılıyoruz. Sanıkların cezalandırılmasını talep ediyoruz. Dava 6 yıldır devam ediyor. Sonuçlanmasını talep ediyoruz” dedi. Anne Nurcan Türkan ise “Doktorlara güvendik. Biri bilgisizdi, diğeri sorumsuzdu. Çocuğumuzu bir ilaç tedavisiyle kaybettik. Şikayetçiyiz” diye meseleştu. Ailenin avukatı Semih Gündoğdu ise raporlara göre her iki doktorun da kusuru bulunduğunu belirterek “6 aylık bebeklerini doktora teslim etmişlerdir. Bir umut aramışlardır. Bebeğin kan değerlerinde zirve dozda digoksin bulunduğundan öldüğü tespit edilmiştir. Yoğun bakımdaki bebeğin çok dikkatli tedavi edilmesi gerekirken sanıkların bu anlamdaki hukuki ve cezai sorumluluğu ortadadır. Bebeğin ölümüne sebep olmuşlardır. Yargılama çok uzadı. 2019 yılı şubat zamanindan beri çok fazla yol katedemedik. İki sanığın da ard hadden cezalandırılmasını talep ederiz” dedi.

“HESAPLAMA HATASI SÖZ KONUSU OLDU”

Sanık Nurettin O.K. ise “Suçlamzamani kabul etmiyorum. Nöbet şartlarında gerçekleşen olayda icapçı hekim olarak sorumluluğum geçerlidir. İcapçı hekim de sorumlulukları Sağlık Bakanlığı yönetmeliğinden telefonla icap ettiğinde aranan ve çok özel bir durum varsa çağrılan bir hekimdir. Sağlık Bakanlığı talimatlarına göre nöbetçi çocuk bilirkişiı sorumludur. Acil serviste hizmet verdiği için asistan hekimler bulunmaktadır. Bebek için biz de çok büyük üzüntü duyduk. Hastamızın ağır bir kalp yetmezliği ve metabolizma hastalığı vardı. Biz de kalbini destekleyebilmek için hepsi ilaçları damardan kullanıyorduk. Digoksin tedavisi ile nabızlarını kontrol altına almzamani düşündük. Hesaplama hatası söz meselesu oldu. Yüksek dozda digoksin alınmasına rağmen cevap alınmaması ağır bir kalp rahatsızlığından kaynaklandığı bilinmektedir. Asistan doktorların üzerine yüklenmiş bir yüktür. Ancak sistem bu şekilde asistan doktorlar üzerinden dönmektedir. Uzman doktorlara yine de danışıldığında yardımcı olunabilmektedir. Hakkımda Sağlık Bakanlığı soruşturmasında, Türk Tabipler Birliği soruşturmasında ve Adli Tıp Kurumu raporunda suçsuz bulundum. Vicdanen marderihim. Suçsuzum. Beraatimi isterim” dedi.

Nurettin O.K. en yeni sözünde ise “Yanlış bir ilaçtan oluşan bir hata varsa sorumluluk bana aittir. Ancak dozu hususunda evimden gelip kontrol etme gibi bir şansım bulunmamaktadır. Elvis K.’ya yardım isteyip istemediğini sordum ama özüsi ‘Ben yaparım’ demiştir. Beraatimi istiyorum” dedi. Diğer sanık Elvis K’nin avukatı Ali Rıza Dizdar ise müvekkilinin öğrenci olduğunu, yetkisi olmadığını belirterek “Müvekkilimin kasti ve ihmali bir sorumluluğu yoktur. Beraatini talep ederim” dedi.

MAHKEME KARARINI VERDİ

Mahkeme, sanık doktorlar Nurettin O.K. ve Elvis K.’nin “Taksirle öldürme” suçundan uygulanan digoksin miktarının normalden çok fazla uygulanması, sanık Elvis’in daha önce hiç digoksin tedavisi uygulamaması, diğer sanığın ise daha önce hiç uygulamamasına rağmen Elvis’in digoksin tedavisi uygulamasına onay vermesi sebebiyle ikisinin de asli derecede kusurlu olduğunu, doktor olmalarına rağmen özülerine duyulan güveni boşa çıkarmaları, vefat edenin yaşı dikkate edildiğında suçun önemi ve geride bıraktığı ailesinin bu kapsamdaki zararı dikkate alınarak 3 yıl 6’şar hapis cezasına çarptırdı.

Hakim, anne Şahin Türkan’ın belirtmesi üzerine sanıkların çocuğun ölümünden bu yana hiç arzamanip sormadıkları, cenaze ve defin sürecinde aileyle ilgilenmedikleri, başsağlığı dilemedikleri, acılarını paylaşmadıkları ve duruşmanın 20’nci celsesinde başsağlığında bulunup bulunmadıkları hususu sorulduktan zaman en yenira başsağlığı dileğinde bulunduklarını, bunun da samimi değerlendirilmediği belirtildi. Hakim, herhangi bir pişmanlık göstermedikleri gerekçesiyle sanıkların cezasında indirim, erteleme ya da para cezası uygulamadı.

5 AY SÜREYLE DOKTORLUK YAPAMAYACAKLAR

Sanıkların Elvis K. ve Nurettin O.K’nın doktorluk mesleğinin dikkat özen yükümlülüğüne aykırılık dolzamanisıyla taksirle öldürme suçunu işledikleri bu nedenle doktorluk görevini yapmalarının 5 ay süreyle yasaklanmasına, yasaklamanın hüküm kesinleştikten zaman en yenira yürürlüğe girmesine en yeniuç verdi.

Duruşmanın ardından basın mensuplarının soruları üzerine baba Şahin Türkan, “Bu dava 6 seneden beri devam etmektedir. Davzamani ilk günden en yeni güne görecek şekilde takip ettik. Mahkemenin verdiği en yeniuç bizim çocuğumuzu tekrar getirmeyecek ama diğer Miray’lar için belki bu vasıtayla doktorlar görevlerini daha dikkatli ifa ederler. Başka Miray’lar ölmesin” dedi.

Kaynak: DHA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Yunanistan'a böyle seslendi! "Şaka yapmıyorum, ciddi konuşuyorum"Yunanistan’a böyle seslendi! “Şaka yapmıyorum, ciddi meseleşuyorum”
Kıtlık kaygısı yükselirken... Çavuşoğlu planı açıkladı! Lavrov: Talimat yeterKıtlık kaygısı yükselirken… Çavuşoğlu planı açıkladı! Lavrov: Talimat yeter
Bir meyve suyu içti, 20 bin TL hesap geldi! Bir meyve suyu içti, 20 bin TL hesap geldi!