Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
OpenSea, Solana tabanlı NFT’leri otomatik listeleyecek


Popüler NFT alım-satım platformu OpenSea, Solana blokzincirde oluşturulan NFT koleksiyonlarını otomatik olarak dizinleyeceğini duyurdu. Bu sayede Solana odaklı içerik üreten kişisiların, platformda NFT’lerini listelemesinin kolaylaştırılacağı ifade edildi. Bu kapsamda artık bu içerik üreticilerin, koleksiyonlarını OpenSea’de listelemek için başvuruda bulunmalarının gerekmeyeceği ve koleksiyonların belirlenen birkaç kriteri karşıladığı sürece otomatik olarak dizine ekleneceğinin de altı çizildi. 

Aktarılan detaylara göre; ilk kriter, OpenSea’de listelenmek istenen NFT koleksiyonunun CandyMachine, Magic Eden ve LaunchMyNft gibi bir platformda oluşturulmuş olmasını gerektirecek. Bu platformlarda oluşturulan NFT’ler, OpenSea’de de otomatik olarak dizine eklenebilecek.  

Söz meselesu platformlara güvenmeyen içerik üreticiler ise koleksiyonları “Metaplex Sertifikalı Koleksiyon” adı verilen bir kodlama standardını kullandıkları sürece yine NFT’lerini otomatik olarak OpenSea pazar konuminde listeleyebilecek. Bu açık standart, NFT’lerin belirli bir koleksiyona ait olup olmadığını belirlemeyi kolaylaştıracak.  

Solana tabanlı NFT’ler, en yeni dönemlerde dramatik bir artış yaşadı

Öte yandan; OpenSea’deki otomatik dizinleme özelliği, Solana tabanlı NFT’lerin işlem hacminde görülen dramatik artışın hemen ardından geldi. Solana ağında yapılan günlük NFT oluşturma işlemleri, 23 Eylül itibariyle 23 binden 113 bine yükselmişti. Bu sgüni, yıl içerisinde görülen yüzde 500’lük bir artışa tekabül ediyordu.  

Benzer şekilde, Solana ağında oluşturulan NFT sgünisı da kısa bir süre önce hepsini kapsayan zamanların en zirve seviyesine ulaşmıştı. Blokzincirde oluşturulan NFT sgünisı, 7 Eylül itibariyle 312 bine yükselmişti. Söz meselesu rakam, 4 Eylül’de 39 bin seviyesindeydi. Solana Vakfı’nın geliştirici ekosisteminin başında görev alan Chase Barker, yaşanan gelişmeye ilişkin değerlendirmelerini Twitter üzerinden esprili bir dille paylaşmıştı. Barker, meseleyla ilgili paylaşımında “Bir zamanlar (geçen yıl) ‘bazı insanların’ Solana NFT’lerine güldüğünü hatırlıyorum” ifadelerini kullanmıştı. Yakın zamanda Solana’nın NFT platformları Magic Eden ve Metaplex de 7 günlık 1 milyon işlem adedine ulaşmıştı.

OpenSea’nin ise daha çok Ethereum tabanlı NFT’lere ev sahipliği yapan bir pazar konumi olduğu biliniyordu. Solana tabanlı NFT’lerin işlem hacminin büyük bir bölümünü; Magic Eden, Yawww ve Solanart oluşturuyordu. OpenSea’nin, yeni hamlesiyle Solana’nın artan popülaritesinden faydalanarak pazar pgüninı artırmgüni hedeflediği olabilite edildi.