Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Oracle platformu, işe koyulngıcından beri 4 milyon düğümü aştı


Konuma özgü verileri isimsiz olarak toplayan ve doğrulayan tam işlevli bir Oracle ağ ekosistemi var olabilir mi? Bir blockchain firması, tam olarak bu fikri almış gibi görünüyor. 2012’de Ethereum blockchaini üzerinde kurulan ve ismini XYO protokolünden alan XY Labs, katılımcıları, belirli problemler için çağrılacak verilerin oluşumu, yorumlanması, verii ve depolanması için ödüllendirmeyi amaçlıyor. Şu anda dünya çapında XYO ağı üzerindeki düğüm (node) szamanisı 4 milyonun üzerinde bulunuyor.

XY Labs kurucusu Arie Trouw, yakın zamanda Cointelegraph Markets Pro ile gerçekleştirilen Bana Bir Şey Sor (AMA) oturumunda, XYO sistem temelinin BoundWitnesses ismi verilen özel bir veri yükü türü olduğunu açıkladı. BoundWitnesses, XYO ağındaki bir veya daha fazla düğüm tarafından imzalanan kişisi girişi veri noktalarının listesini içeriyor. Bu noktalar zaman, zaman ve meselemu içerecek şekilde değiştirilebiliyor ve düğümler tarafından saklı verilerin kesinliğini yansıtacak şekilde imzalanabiliyor.

“Bir oracle’nin görevi, mümkün olduğu görecek şekilde kesin bir cevap sağlamaktır. Bu cevapları sağlamak ve çözüm oluşturma sürecine şeffaflık eriştirmak için blockchain teknolojisini kullanıyoruz.”

BoundWitnesses, güvenliği sağlamak için sadece veri yüklerinin hash’lerini paylaşırken yüklerin özüsini saklı tutuyor. Her bir düğümün özü blockchaini bulunuyor, BoundWitnesses ile beraber bu blockchainler birbirine bağlanıyor ve bir bütün olarak gerçek verilerin bir yansımasını sağlıyor. Başlangıcından bu yana XYO Ana Ağ’ına 77,4 milyonun üzerinde BoundWitnesses ve 244,7 milyon veri yükü sunuldu.

Firmanın kişisilara veri toplama ve üretimi için ödül veren COIN mobil uygulaması ve ödeme kanalı XYO tokeniyle beraber kişisiların veri alışverişinde bulunabileceği tam işlevsel bir pazar konumi ortaya çıkıyor. Şu anda sabit arzı olmayan yaklaşık 12 milyar XYO tokeni bulunuyor. Token enflasyonu veya yakma yöntemleri gibi faktörler, arz yönlü token ekonomisini etkileyebilir.

Cointelegraph’ın piyasa bilgi platformu Markets Pro’ya her 7 gün blockchain sektörünün önde gelen isimlerinin buluştuğu özel bir AMA oturumuna katılın.