Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Ortalığı kasıp kavuracak teknoloji: GIF’in 3D halefi geliştirildi!

15 Haziran 1987’de 2000’li yıllarda bile hepsi interneti kasıp kavuracak bir formatın tanıtımı gerçekleştirildi. CompuServe tarafından en küçük dosya boyutundaki görüntülerin hareketli hale getirilmesini sağlayan GIF tanıtıldı. Steve Wilhite’ın mucidi olduğu GIF, birçok açıdan kolaylık sunmasıyla sosyal medyanın trendi haline geldi. Ancak buzamanlarda GIF’in halefi olabilecek fazlasıyla dikkat çekici bir teknolojinin kapısı aralandı.

YENİ GÖRÜNTÜ FORMATI GIF’İN HALEFİ Mİ OLACAK?

The Verge’ün havadisine göre; Looking Glass adlı bir şirket, GIF’in 3D halefini icat etmiş olabilir. Çünkü şirket, normal bir ekranda izliyor olsanız bile bir 3D sahneleri görüntülemeye olanak tanıyan yeni bir görüntü formatı olan Looking Glass Block’u tanıttı. Web standartları üzerine inşa edilen format, GIF veya JPEG gibi herhangi bir modern web targünicısında görüntülenebiliyor.

NFT’LERDEN OYUN EKRAN GÖRÜNTÜLERİNE…

Yeni görsel formatının, özel efektler, oyunlar ekran görüntüleri, 3B modeller, portre modunda çekilmiş fotoğraflar ve NFT’ler gibi içerikleri iki boyutlu bir ekranda üç boyutlu olarak görüntülemeye izin vereceği belirtiliyor.

3B derinliği “görmenizi” sağlayan bir paralaks 3B efekti elde etmek için “görüntü” üzerinde kaydırmanız veya fareyi tıklamanız yeterli oluyor. Hatta bir VR başlığında bir web targünicısı açarak deneyimlemek de mümkün.

BAZI OLUMSUZLUKLAR VAR

Öte yandan, bir fareyi veya parmağınızı görüntü üzerinde çok yavaşça sürüklerken bir duraklama meydana geliyor. Bu durum, her Blok’un bir 3D sahnenin 100’e görecek şekilde diliminden oluşması ve her Block’un farklı bir perspektiften çekilmiş bir fotoğraf olmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden bir Block’un 8K görüntüleme için tasarlanmışsa 2 MB veya 50 MB arasında olabileceği söyleniyor. Tüm bunlar yeni formatın eksi yönleri olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni formatın nasıl göründüğünü buraya tıklayarak görebilirsiniz.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kritik rolü iki özel şirkete devretti!Kritik rolü iki özel şirkete devretti!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca paylaştı... Bir dönem resmen kapanıyorSağlık Bakanı Fahrettin Koca paylaştı… Bir dönem resmen kapanıyor
MPİ duyurdu: İkinci el araba ve market hediye çeki dağıtılacak!MPİ duyurdu: İkinci el araba ve market hediye çeki dağıtılacak!