Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri

Paraguay, düşük elektrik ücretleri ve nispeten hafif vergilendirme sebebiyle kripto para yaygınlaşması için potansiyel bir normalden fazla sıcak nokta olarak görünüyor. Hükümet de bu doğrultuda dijital varlıklarla ilgili yeni düzenleme çıen yeniuçak söz meselesu fırsatı değerlendiriyor.

Kripto para alım satımını, madenciliğini ve saklamzamani düzenleyen bir yasa tasarısı 25 Mzamanis’ta Paraguay Kongresi’nde 40’a 12’lik ardünlükle onaylandı. Yasa tasarısının Başkan Mario Abdo Benitez’e ulaşmadan önce Senato tarafından da onaylanması gerekiyor.

Yasa tasarısı, onaylanması durumunda Paraguay’daki kripto paraların madenciliği, alım-satımı, transferi, üretimi, saklanması veya uygulamasıyla gibi işlevlerle ilgilenen herhangi bir kişi veya kuruluş için geçerli olacak. Yasa tasarısı kişi ve kuruluşlara finansal ve yasal garantiler önerirken aynı zamanda elektrik harcaması ve vergilendirme meselesunda kısıtlamalar uygulayacak.

Örneğin yasa tasarısının 11. sayfasında şu cümleler geçiyor: “Kripto madenciliği endardriyel ve yenilikçi bir faaliyet olarak kabul ediliyor. Bu faaliyet, ulusal yasa tasarısında öngörülen bütün mekanizma ve teşviklerden yararlanacak.”

Düzenlemeler en yeni gelişmelerden önce sancılı süreçler geçirdi. Paraguay Merkez Bankası ve bütçe komisyonu, “ülke için herhangi bir yararı olmayan zirve riskli bir proje” hareketi çağrısında bulunarak dijital varlıkları onaylamadığını ifade etti. Bunun yanı sıra kripto paraların suçlu girişimlerine yardım ettiği ve elektrik maliyetlerini artırdığı da öne sürüldü.

Paraguay, aktif olarak dijital varlıkları düzenleme yönünde çalışmalar sürdüren bir dizi Latin Amerika ülkelerinden sadece biri. El Salvador Haziran 2021’de Bitcoin (BTC)’yi yasal para birimi kabul ederek dijital varlıkları yasallaştırma eğilimlerini işe koyultmıştı. Kripto düzenleme görüşmelerine devam eden diğer ülkeler arasında Brezilya, Arjantin, Uruguay ve Panama gibi ülkeler konum alıyor.