Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Porter Finance, tahvil çıkarma platformunu en yenilantı


Ethereum (ETH) tabanlı DeFi protokolü Porter Finance, salı günü tahvil çıkarma platformunu en yenilantığını duyurdu. Porter Finance, ettiğı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“İleriye baktığımızda, Porter Finance aracılığıyla sunulanlar gibi sabit getirili DeFi ürünleri için önemli kredi talebi akışı olacağından emin değiliz. Bunun başlıca nedeni ise geleneksel finansta sunulan oranların rekabetçiliğinin yanı sıra geçtiğimiz yıl boyunca kurumsal sabit gelirli DeFi’nin yeterince benimsenmemesi. Ayrıca artık tahvil teklifleriyle ilgili yasal riski de ardlenmek istemiyoruz.”

Porter Finance, daha geçen ay Ribbon DAO ile ortaklaşa 4 Aralık 2022 vade zamanli 1 USDC karşılığında 3.103.224 dönüştürülebilir tahvil çıkarmak için türünün ilk örneği hizmetini duyurmuştu. Her bir tahvil, duyurunun edildiğı zaman faiz hesaplandıktan zaman en yenira yüzde 7 vadeye görecek şekilde getiri ile tahvil başına 0,9667 USDC indirimli fiyattan çıkarıldı.

Ayrıca her tahvil 16,112 Ribbon Finance tokenleri (duyurusu esnasında 4,78 birim seviyesinde olan) ile güvence altına edildi ve 1,111 RBN’ye dönüştürülebiliyor. Tahvil çıkarılması için önemli ölçüde aşırı teminatlandırmanın gerekli olduğu görünüyor. Ayrıca enstrümanın aynı vadedeki para piyasası menkul kıymetlerinden önemli ölçüde daha en çok bir borçlanma maliyeti de bulunuyordu.

Celsius gibi önemli DeFi kredi sağlzamanicılarının en yeni zamanlardaki sıkıntıları sebebiyle yatırımcılar, merkeziyetsiz protokoller üzerinden borç alma ve borç verme meselesunda riskten kaçınan bir yaklaşım benimsemeye start verdı. Ayrıca DeFi Llama’nın takip ettiği bu tür projelerde kilitlenen toplam değer, yılın başından beri yaklaşık yüzde 70 düştü.