Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
PPK politika faizinde 100 baz puan indirim en yeniuçı etti


Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bir süredir yüzde 14’te sabit bırakılan politika faizini yüzde 13’e indirdi.

18 Ağustos’ta toplanan TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), geçtiğimiz dakikalarda yzamaninlanan basın duyurusuyla politika faizinde 100 baz puan indirim en yeniuçı yapıldığını açıkladı. PPK, faiz oranını Aralık 2021’den beri yüzde 14’te sabit bırakıyordu.

“Son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının parasal aktarımın etkinliğini azalttığı değerlendirilmektedir,” diyen PPK, “Bu çerçevede kurul, makroihtiyati politika setini, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarla daha da güçlendirmeye en yeniuç vermiştir,” diye ekledi.

Enflasyondaki yükselişe jeopolitik gelişmeler, bu gelişmelerin enerji fiyatlarında sebep olduğu artış, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarının yükselmesinin oluşturduğu güçlü arz şoku ve “ekonomik temellerden uzak fiyatlamaların” neden olduğu belirtilirken, kurul, “küresel barış ortamının sağlanması ve finansal istikrarı güçlendirmek için atılan adımların uygulanmaya devam etmesiyle” yeniden dezenflasyonist sürecin start vermasının öngörüldüğünü açıkladı.

Diğer yandan PPK, üçüncü çeyreğe ilişkin göstergelerin iktisadi faaliyetlerde yavaşlamaya işaret ettiğini, kurulun ise “küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin artışa geçtiğı bir dönemde büyüme ivmesini desteklemeye en yeniuç vererek” politika faizinde 100 baz puan indirime en yeniuç verildiğini duyurdu.

Basın duyurusu şöyle en yenilandı:

“TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya görecek şekilde elindeki hepsi araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde en yeniuçlılıkla kullanmaya devam edecektir.”

Türkiye’nin güncel enflasyon verilerine baktığımızda ise, 3 Ağustos’ta yzamanimlanan TÜİK verilerine göre TÜFE, temmuz zamaninda yüzde 2,37 artış gösterdi. TÜFE, yıllık bazda ise yüzde 79,60’a ulaştı.

Resmi olmayan veriler ise çok daha vahim bir tablo ortaya koyuyor. Bağımsız araştırma platformu  Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup), temmuz zamani enflasyonunu yüzde 5,03, yıllık enflasyonu ise yüzde 174,04 açıkladı.

COVID-19 pandemisi döneminde dünya genelinde uygulanan parasal genişleme politikaları, birçok ülkede enflasyonun kontrolden çıkmasına yol açtı. Enflasyonla mücadele yöntemleriyse değişiklik gösteriyor.

Enflasyonun 40 yılın zirvesine ulaştığı ABD’de Fed, bu yıl dört kez faiz artırma en yeniuçı etti. Federal Serbest Piyasa Komitesi (FOMC), politika faizini en yeni olarak 27 Temmuz’da 75 ban puan artırarak yüzde 2,25-2,50 bandına taşıdı.

İlginizi çekebilir: ABD’de yıllık TÜFE 20 aydır ilk kez düşüş gösterdi

Diğer yandan, ABD İşçi İstatistikleri Bürosu’nun (BLS) 10 Ağustos’ta açıkladığı TÜFE verileri, enflasyonun Kasım 2020’den beri ilk kez düşmeye start verdığını ortaya koyuyor. ABD’de yıllık enflasyon, temmuz zamaninın ardından yüzde 9,1’den yüzde 8,5’e geriledi.