Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Rusya’da kripto madencileri ülke elektriğinin %2’sini tüketiyor

Kripto madencileri, Rusya’nın en yeni olabiliteine göre ülkede tüketilen toplam elektriğin yüzde 2 görecek şekildeından sorumlu.

Ülkede kripto madenciliğinin enerji tüketimi, tarım sektörünün enerji tüketimini geride bıraktı. Küresel Bitcoin (BTC) madenciliği hash oranındaki pzamanı düşen ve ilk üç ülke arasından çıkan Rusya, madencilik alanında iyileşme belirtileri gösteriyor.

Rusya Ticaret ve Endardri Bakan Yardımcısı Vasily Shpak, güncel madencilik olabiliteleri ışığında madencilik sektörünü kanun kapsamına sokma çağrısında bulundu:

“Madencilik ülkemizde üretilen genel elektriğin ne görecek şekildeını kullanıyor biliyor musunuz? Size söyleyeyim: Yüzde 2’den fazla. Bu miktar, tarım sektörünün elektrik tüketiminden fazla. Madenciliği bu bakımdan sektör veya sektörel bir faaliyet olarak göremeyiz.”

Kripto madenciliği, Rusya’da “gri bölgede” konum alıyor. Sektör yasaklanmış olmasa da, yasalarla düzenleniyor da değil ve bu da sektöre dahil olanlar için risk oluşturuyor. Bakan yardımcısı, kripto madenciliği sektörü düzenlendiğinde daha “enerji yoğun yöntemlere” yöneleceğinin sözünü de verdi.

Ülkenin düzenleyicileri, yalnızca birkaç gün önce kripto madenciliği yasa tasarısının revize edilmiş versiyonunu meclise sunmuştu. Revize edilen tasarı, madencilerin özel kzamanıt onayladırmalarını gerektirecek ve kaydolanlarla yapılacak bir yıllık vergi barışını içermiyor.

Diğer yandan, Rusya’nın merkez bankası ise ülkedeki madencilik faaliyetlerinin hepsiden yasaklanması için çağrıda bulunmaya devam ediyor.

Bitcoin madenciliği hash oranında ülkelerin pzamanı. Source: CBECI

Rusya’nın BTC madenciliği hash oranındaki pzamanı yüzde 4,55’e geriledi ve ülke, Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’ne (CBECI) göre Kazakistan, Çin ve ABD’nin ardına düştü.