Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Solana ağındaki kesinti fiyatı dibe koydu: Toplam endişe yüzde 85

Solana (SOL) ağı, en yeni bir yılda en az yedi kez tam veya kısmi kesintiye uğradığından iyi bir yıl geçiremiyor.

Çarşamba günü, Solana blockchain üzerinde yaşanan bir hata blok üretiminin durmasına neden oldu. Olay görüntüleyicisine göre, doğrulzamanıcı operatörler mainnet’i yeniden işe koyultmzamanı başardı yine de yaklaşık dört buçuk saat sistem çalışmadı.

Solana Labs kurucu ortağı Anatoly Yakovenko, gönderdiği tweet’te yaşananları şöyle özetledi:

Dayanıklı nonce talimatı sebebiyle ağın bir kısmında bloklar geçersiz szamanıldı ve konsensüs oluşturulamadı.

“Dayanıklı işlem nonce” ismi verilen sistem, Solana teknik makalesine göre işlem bloku hash verisini düzenleyen bir mekanizmzamanı ifade ediyor. Buradaki hata, düğümlerin (node) farklı belirlendilar üretmesine neden olarak konsensüs hatasına neden oldu. Sonuçta sistem geçici olarak durdu.

Ağ, bu özellik devre dışı bırakılarak yeniden işe koyultıldı ve Yakovenko, hata ayarlamalerinin “en kısa sürede işleme meselelacağını” ekledi.

Beklenildiği üzere, topluluktan protokole birçok tepki yorumu geldi:

Toparlan Solana! Bunları çoktan aşmış olmalıydık. Ben çok inanıyorum ama bu tip durumlarda şüphe duyuyorum.

CNBC kripto yatırımcısı ve Onchain Capital CEO’su Ran Neuner şöyle bir espri uyguladı:

CoinGecko’ya göre SOL fiyatı, en yeni 12 saat içinde yaklaşık yüzde 14 oranında değer kaybederek 40 abd parasıın altına düştü. Ağın konumel tokeni, Kasım 2021’deki hepsini kapsayan zamanların en en çok seviyesi olan 260 abd parasıdan yüzde 85 düştü ve piyasa değeri bakımından ilk 10 token listesinden çıkmak üzere.

SOL/USD paritesine ait 24 saatlik fiyat hareketi. Kaynak: CoinGecko

Genellikle “Ethereum katili” olarak adlandırılan Solana, aynı ay içinde iki kez kesinti yaşadığı Eylül 2021’den bu yana en az yedi kez tamamen veya kısmen çevrim dışı oldu.

Blockchain, ocak zamanında hizmet kesintileri yaşadığı ve zamanın 31’inden işe koyulyarak dokuz gün boyunca performans düşüşü yaşadığı için sorunlarla boğuştu. Ocak zamanındaki ikinci kesinti için mükerrer işlemler suçlandı. Nisan zamanının en yenilarında ve mzamanıs zamanının işe koyulrında Solana, kripto para basma bot’ları sebebiyle yaklaşık sekiz saat boyunca çöktü.

Ek olarak, Solana blockchain saati yavaş ketti ve gerçek dünya saatinin 30 dakika gerisinde çalışıyor. Durum sayfası, “Zincir üzerinde zaman, normalden daha uzun blok süreleri sebebiyle duvar saatlerinin gerisinde çalışmaya devam ediyor” mesajını paylaştı.