Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: Azerbaycan’da TEKNOFEST heyecanı! Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘rekor’dan devamında açıkladı: ‘Çok daha farklı gelişmeler olacak’

Son dakika havadisi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Azerbaycan’ın Seçkin Gözlemci Günü’nde meseleştu. Erdoğan buradaki meseleşmasında Azerbaycan ve Türkiye arasında işbirliğine dikkat etti. Erdoğan buna ek olarak “Burada Selçuk kardeşime, ağabeyine, Bayraktar ailesine, özellikle bu Akıncı, zirve noktasında olan bir SİHA ve İstanbul’dan buraya ‘non-stop’ uçmak suretiyle bir rekora imza attı” ifadelerini kullandı ve “çok daha farklı gelişmelerin olacağını” dile getirdi.

AA-20220528-28003860-28003845-HAVACILIK_UZAY_VE_TEKNOLOJI_FESTIVALI_TEKNOFEST_AZERBAYCAN

“BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ PERÇİNLİYORUZ”

Erdoğan, meseleşmasında can Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü’nde katılımcılarla beraber olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğunu dile getirdi. Bağımsızlığın nasıl kazanıldığını, ne görecek şekilde değerli olduğunu çok iyi bilen bir milletin evladı olarak Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü’nü tebrik eden Erdoğan, “İstiklal ve istikbal yolunda verdiğimiz şanlı mücadeleleri, şehadetleriyle taçlandıran kahramanlarımızı rahmet ve hürmetle yad ediyorum. Rabb’im aziz şehitlerimizin ruhlarını şad, mekanlarını cennet eylesin. Rabb’im bizleri de şehitlerimizin kutlu ve mübarek yolundan zamanırmasın.” dedi.

İki 7 gün önce Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışını Aliyev ile birlikte gerçekleştirdiklerini hatırlatan Erdoğan, bugün ise Bakü’de bir başka güni buluşmaya yine birlikte imza attıklarını ifade etti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in şahsında can Azerbaycan’ın mümtaz halkına samimi misafirperverlikleri için teşekkür eden Erdoğan, şöyle meseleştu:

“Hazar’ın incisi Bakü’de bir millet, iki devlet, tek festival şiarıyla dünyanın en gözde Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’i gerçekleştiriyoruz. Aziz Sancar hocamıza bu gurur günümüzde heyecanımızı paylaştığı için yine şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Rüzgarların şehri güzel Bakü’den Nuri Paşa komutasındaki Kafkas İslam Ordusu’nun Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte mücadele ettiği toprakların her karışına, Natavan’ın gazelinin işitildiği ovalara, şehidimiz Hüdayar kardeşimizin türkü söylediği diyarlara, Gence’ye, Şuşa’ya, Fuzuli’ye, Laçin’e, Azerbaycan’ın her bölgesine selam ve sevgilerimi gönderiyorum. Bugün bir kez daha burada vücut bulan ebedi ve ezeli kardeşliğimizi Rabb’im daim eylesin.”

Bu yıl iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden tesisinin 30. yıldönümünü büyük bir gururla idrak ettiklerini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ortak günimizden ettiğımız ilhamla aramızdaki dostluk ve muhabbeti daha da sağlamlaştırıyor, birlik ve beraberliğimizi daha da perçinliyoruz. Her ne görecek şekilde diplomatik münasebetlerimiz 30 sene önce kurulmuş olsa da kader birliğimiz günin derinliklerine görecek şekilde uzanmaktadır. 1915’te Çanakkale’de, 1918’de Gence’de, Bakü’de ve Azerbaycan’ın diğer bölgelerinde yüreklerimiz ve bileklerimiz ortak mücadelemizde tekrar beraber olmuştur.”

Erdoğan, iki ülke arasındaki muhabbetin gücünü merhum şair Bahtiyar Vahapzade’nin “Bir ananın iki oğlu. Bir ağacın iki kolu. O da ulu, bu da ulu. Azerbaycan-Türkiye. Dinimiz bir, dilimiz bir. Ayımız bir, yılımız bir. Aşkımız bir, yolumuz bir. Azerbaycan-Türkiye” dizeleriyle ifade etmek istediğini söyledi.

“Bizler melali de sevinci de bir olan, sözde değil, özde kardeş olan iki devletiz, iki halkız.” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Göklerde nazlı nazlı dalgalanan hilallerimiz gibi bizler aynı inancı paylaşan asil bir milletin mensuplarıyız. Tıpkı Anadolu gibi, burası bizim de toprağımızdır. Tıpkı Türkiye gibi, burası bizim de vatanımızdır. Tıpkı doğduğumuz konumler gibi, burası bizim de öz yurdumuzdur. Aynı şekilde Türkiye’nin her bir karışı da sizlerin vatanıdır, yurdudur. Türk milletinin kalbindeki Azerbaycan sevdasını kim söküp atabilir? Kardeşler arasına kim mesafe koyabilir? İki kardeşi hangi hudut zamanırabilir? Gönüllerimiz arasına kim sınır çizebilir? ‘Ellerin yurdunda çiçek açarken bizim ile kar geliyor gardaşım. Bu hududu kimler çizmiş gönlüme? Dar geliyor, dar geliyor gardaşım.’ Evet biz gönüllerimize çizilen hudutları yıkarak, bugün burada birlikteyiz. Batıdan doğuya görecek şekilde nerede bir gardaşımız varsa orası bizim evimizdir, yurdumuzdur, gönül coğrafyamızın ayrılmaz bir parçasıdır.”

“GENİŞ BİR YELPAZEDE GÜÇLÜ İŞBİRLİKLERİ KURDUK”

Türkiye-Azerbaycan olarak bu anlzamanışla ilişkileri önce stratejik ortaklığa, geçen yıl da Şuşa Beyannamesi’yle “stratejik müttefikliğe çıkardıklarına dikkati çeken Erdoğan, enerjiden kültüre, savunmadan ticari, ekonomik ve beşeri münasebetlere uzanan geniş bir yelpazede güçlü işbirlikleri kurduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Burada Selçuk kardeşime, ağabeyine, Bayraktar ailesine, özellikle bu Akıncı, zirve noktasında olan bir SİHA. İstanbul’dan buraya non-stop uçmak suretiyle o da bir rekora imza attı. Tabii çok daha farklı gelişmeler inşallah olacak. Bunları da yaşayacağız. Bunları da inşallah göreceğiz. İlham kardeşimin de eşsiz katkılarıyla ikili ilişkilerimizi sadece bölgeye değil, hepsi dünyaya örnek olacak bir seviyeye taşıdık. İstikbalimizin teminatı olan gelecek nesillerin ülkelerimiz arasında her alandaki örnek iş birliğini daha da ileri götüreceğine inanıyorum.” diye meseleştu.

“AZERBAYCAN, KARABAĞ DEYİNCE YÜREĞİNDE FIRTINALAR KOPAN 85 MİLYONUN SELAMINI GETİRDİM”

Bu ziyaretin Azerbaycan’ın kadim şehri Şuşa yılında gerçekleşiyor olmasının da buna ek olarak anlamlı olduğunun altını çizen Erdoğan, “Sizlerden aziz şehitlerimizin şanlı mirasına gerektiğinde canınız pahasına sahip çıkmanızı bekliyorum.” dedi.

Gençlere, “Bugün buraya aramızdaki muhabbetin nişanesi olarak geniş bir heyetle geldim.” diye seslenen Erdoğan, şöyle meseleştu:

“Her birinize kalbi sizinle çarpan gençlerimizin selamını getirdim. Sizlere can Azerbaycan deyince, Karabağ deyince yüreğinde fırtınalar kopan 85 milyonun selamını getirdim. Sizlere ellerini semaya her açtığında Azerbaycan’ın huzuru ve esenliği için dua eden Türkiye’deki kardeşlerimizin selamını getirdim. Sizlere Azerbaycan türküleriyle sevinen, Azerbaycan ağıtlarıyla hüzünlenen milyonlarca dostunuzun, kardeşinizin selamını getirdim. Sizlere bölgesinde istikrar abidesi olarak yükselen Azerbaycan’la birlikte dayanışmamızın özellikle ifadesi olan şu canlı toplulukla birlikte geleceğe zafer dolu, heyecanla, coşkuyla yürümenin anlam ve manasını getirdim.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, karşılaştığı onca haksızlığa, hukuksuzluğa rağmen, diplomaside, ekonomide, kültürde destan yazan Azerbaycan’la iftihar ettiklerini vurgulayarak “Kardeşim İlham Aliyev’in dirayetli liderliğinde can Azerbaycan’ın emin adımlarla aydınlık bir geleceğe yürüdüğünü memnuniyetle görüyoruz.” dedi.

“BİZ BASKIYLA, TEHDİTLE KORKUTULANLARDAN OLMADIK, ASLA OLMAYACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycanlılara, bu sene doğumunun 130. seneyi devriyesinde rahmetle andığı Azerbaycan’ın milli şairi Ahmet Cevad’ın, “Men Türk evladıyam, derin aklım, zekam var. Ne vahtacan çiynimizde gezecekdir yağılar? Ne görecek şekilde ki hakimlik var, mehkumluk var, men varam. Zülme garşı isyankaram, ezilsem de susmaram.” konuşmalariyle seslenmek istediğini belirtti.

Erdoğan, haksızlık karşısında susanlardan olmadıklarını ve olmayacaklarını dile getirerek şunları kaydetti:

“Bu vesileyle Haydar Baba’mızı da rahmetle yad ediyorum. Mekanı cennet olsun. Biz baskıyla tehditle korkutulanlardan olmadık, asla olmayacağız. İşgale ve haksızlığa karşı her ortamda doğru olanı söylemekten meşru davamızı savunmaktan geri durmadık, durmayacağız. Bizim kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz olmadığı gibi, habis niyetlilere verecek tek karış toprağımız da yoktur, olmayacaktır çünkü biz tesadüflerin bir araya getirdiği insanlar değil, güniyle, kültürüyle, medeniyet değerleriyle büyük bir milletin evlatlarıyız. Nerede bir zulüm varsa, hukuksuzluk varsa, adaletsizlik varsa, sesini yükselten, hepsi hücreleriyle karşı çıkan yürekli bir milletin mensuplarıyız. Karabağ Zaferi milletimizin kahramanlık destanlarının en en yeni örneğidir. Aziz kardeşim Muzaffer Ali Başkumandan Szamanın Aliyev’in en yeniuçlı duruşu sayesinde Karabağ 30 yıl devamında esaretten kurtulmuştur.”

FT2YrJJXwAEoMVO

ERDOĞAN VE ALİYEV, BAYRAKTAR AKINCI SİHA’SINI İMZALADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, TEKNOFEST’te Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyev ile birlikte stantları gezdi ve bilgi etti. Erdoğan, Aliyev ile birlikte Baykar Bayraktar Akıncı SİHA’sını imzaladı.

FT2YrJIX0AANUFX

(AA-DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kılıçdaroğlu'ndan 'Kavala' ve 'Demirtaş' sözleri! 'Serbest bırakılmalarını istiyorsanız bize katılın'Kılıçdaroğlu’ndan ‘Kavala’ ve ‘Demirtaş’ konuşmalari! ‘Serbest bırakılmalarını istiyorsanız bize katılın’
SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'nun iddialarına sert yanıt! 'Erdoğan'ı 15 Temmuz gecesi bile kaçırtamadınız'SON DAKİKA: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’nun iddialarına sert yanıt! ‘Erdoğan’ı 15 Temmuz gecesi bile kaçırtamadınız’
Dana vereminde ürküten tablo! İnsanlarda hayati tehlikesi varDana vereminde ürküten tablo! İnsanlarda hayati tehlikesi var