Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son Dakika: Bakan Koca duyurmuştu! AK Parti sağlık çalışanlarıyla ilgili yasa teklifini TBMM’ye sundu

Son dakika havadisine göre AK Parti’den binlerce kişinin merakla beklediği sağlık çalışanlarının özlük haklarını düzenleyen yasa ile ilgili flaş bir en yeniuç geldi. AK Parti, sağlık çalışanlarının özlük haklarının düzenlenmesine ilişkin 14 maddelik yasa teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu.

YASA TEKLİFİNİN DETAYLARI

AK Parti milletvekillerinin imzası ile TBMM Başkanlığı’na sunulan yasa teklifi, aile hekimlerine ‘bilirkişilık’ yolu açılmasını öngörüyor. Tabip, bilirkişi tabip ve diğer sağlık peren yenielinin mali haklarında iyileştirmeler öngören düzenleme ile Sağlık Bakanlığı peren yenielinin merkezi yönetim bütçesinden ek ödeme almasının sağlanması amaçlanıyor. Yasa teklifi ile peren yeniele dağıtılabilecek ek ödeme tutarı belirlenirken, sağlık kurum ve kuruluşlarının tek tek tahakkukları ya da gelirleri konumine Sağlık Bakanlığı’nın toplam gelirleri ve nakit imkanları esas alınarak peren yeniele daha fazla ek ödeme yapılabilmesi öngörülüyor. Ek ödemenin hepsini kapsayan sağlık tesislerini kapsayacak şekilde daha dengeli dağıtılması hedeflenirken, bakanlığa bağlı sağlık tesislerinde görev yapan asistanlar dahil hepsini kapsayan tabiplere yapılan ödemelerden bakanlık kadrosunda bulunup, üniversitelerde bakanlık adına bilirkişilık eğitimi yapanların da aynı kapsama alınması öngörülüyor. Üniversite hastanelerinde ve Adli Tıp Kurumu’nda görev yapan peren yenielin sabit ek ödemelerinin de merkezi yönetim bütçesinden karşılanması ve ek ödeme tavanlarının artırılması hedefleniyor.

Teklifle buna ek ‘Emekli Sandığı Kanunu’nun ilgili maddesinde belirtilen gösterge rakamları artırılarak tabip, bilirkişi tabip, diş tabibi ve bilirkişi diş tabiplerinin emeklilik maaşlarında iyileştirme yapılması öngörülüyor. Teklifin, komisyonda ele alınması ardından TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edilmesi bekleniyor.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yasa teklifiyle ilgili sosyal medya hesabından konuşmada bulundu. Bakan Koca, “Sağlıkla ilgili bazı kanunlarla 375 sgünilı kanun hükmünde en yeniuçnamede değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Sözleşmeli ve kadrolu hekimlerle sağlık çalışanlarının mali ve özlük haklarında önemli iyileştirmelerle en yeniuçlanacak ilk büyük adım atıldı” ifadelerini kullandı.

(DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
"Dünyada sayılı, Türkiye'de ilk" Bakan Koca duyurdu“Dünyada sgünilı, Türkiye’de ilk” Bakan Koca duyurdu
İki ili sağanak yağış ve dolu vurdu! Dereler taştı, evler su altında kaldı...İki ili sağanak yağış ve dolu vurdu! Dereler taştı, evler su altında ketti…
Son seçim anketinde çok konuşulacak sonuçSon seçim anketinde çok meseleşulacak en yeniuç