Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: Bedelli askerlikle ilgili flaş gelişme! Yasa Meclis’ten geçti

Son dakika havadisi… Bedelli askerlikle ilgili merakla olabilecek yasa Meclis’ten geçti. Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olanlar için bedelli askerlik imkanı yasalaştı. Özel şartlar ve bedelli ücreti Milli Savunma Bakanlığı tarafından duyurulacak.

Askeri Ceza Kanunu ve Bazı kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, firar ve izin tecavüzü gibi suçlarla ilgili olarak, hakkında ön inceleme yapılanın bulunamaması sebebiyle ifade almzamanı imkansız hale getiren zorunlu hallerde, ilgilinin ifadesi alınmayacak.

Erbaş ve erlerden askeri araçları kullanmakla görevlendirilenler, araç kazası sebebiyle harp malzemesine zarar vermek suçundan kast veya ağır kusur sebebiyle mahkum olmaları durumu hariç, aracın kullanımı sebebiyle meydana gelen zararı tazminle sorumlu olmayacak.

a1

Genelkurmay Başkanının yaş haddi, birer yıllık süre ile 72 yaşına görecek şekilde Cumhurbaşkanınca uzatılabilecek.

Yüksekokul mezunu astsubaylara bir kademe intibakı sağlanarak, dokuzuncu derecenin ikinci kademesinden göreve işe koyultılacak. Görevde olan ve emekli peren yeniele de bir kademe intibakı sağlanacak.

Milli Savunma Bakanlığı kadrolarında çalışan kamu görevlileri ile Askeralma Kanunu kapsamında askerlik hizmetini konumine getiren yedek subaylar ve yedek astsubaylar ile erbaş ve erleri ilgilendiren ve askeri hizmete ilişkin idari işlem ve eylemlerden doğan uyuşmazlıkların çözümünde ilgilinin görev uyguladığı konumin idari yargı yetkisi yönünden bağlı olduğu bölge idare mahkemesinin bulunduğu konumdeki idare mahkemesi yetkili olacak.

Milli Savunma Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi gelirlerinden yapılacak kesintilerle tahsil edilecek vergiler, gelirlerin dağıtımı ve tahsisi ile bu gelirlerden Üniversitenin rektör dahil akademik yöneticileri ve genel sekreteri ile sivil ve asker öğretim elemanlarına yapılacak ödemeler hakkında, Yükseköğretim Kanunu’nun döner sermayeye ilişkin hükümleri uygulanacak.

a2

BEDELLİ ASKERLİKLE İLGİLİ YENİ GELİŞME

Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olup bedelli askerlik hizmetinden yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten faydalanabilmelerine imkan sağlanıyor. Buna göre, “askerliğe elverişli” en yeniuçı verilmiş olanlar bedelli askerlikten yararlandırılacak. Ödenecek bedel, ödemenin olduğı gün geçerli olan memur aylık katszamanısı dikkate alınarak belirlenecek. Seçim zaman en yenirasında bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de vazgeçenlere yeni bir hak verilmeyecek.

Bedelli askerlik hizmetinden, fiili askerlik hizmetine işe koyulyanlar; müracaat günine görecek şekilde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olanlardan, bedelli askerliğe müracaat edip de seçim öncesi vazgeçenler veya müracaat güninden işe koyulyarak iki ay içinde ödemelerini yapmayanlar yararlanamayacak. (İHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kızları sevgilileriyle kaçan anneden dehşete düşüren sözlerKızları sevgilileriyle kaçan anneden dehşete düşüren konuşmalar
Ankara'yı yine sel vurdu! 1 kişi hayatını kaybettiAnkara’yı yine sel vurdu! 1 kişi hayatını kaybetti
Eşinin gözü önünde öldürüldü! Fabrikadaki cinayetten yasak aşk çıktıEşinin gözü önünde öldürüldü! Fabrikadaki cinayetten yasak aşk belirlendi