Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
SON DAKİKA: Beyaz Saray resmen açıkladı: Ukrayna – Rusya savaşına o ülke de katıldı! ‘Putin’e yardım ediyorlar’

Son dakika: Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Direktörü John Kirby, İranlı askeri peren yenielin, Rusya’nın Kiev’i bombalamasına Kırım’da yardım ettiğini belirterek “İran şu anda sahada, doğrudan savaşa müdahil.” konuşmasını uyguladı.

Kirby, Zoom üzerinden düzenlediği brifingde, ABD dış politikasına ilişkin Beyaz Saray muhabirlerine konuşmalarda bulundu.

DSDSDS

“İRANLI ASKERLER SAHADA”

Uzun zamandır Rusya’nın İran’dan dron alabileceğine ilişkin dikkatlarda bulunduklarını hatırlatan Kirby, “Rusya, İran’dan ettiğı İHA’ları Kırım’a sevk etti. Bugün, Kırım’da meseleşlu Rus askeri peren yenielinin İran pilotlarını kullandığını ve bunu Kiev’deki hava settirılarında kullandıklarını teyit ediyoruz. İran askeri peren yenielinin Kırım’da sahada olduğunu ve bu operasyonlarda Rusya’ya yardım ettiğini biliyoruz.” ifadesini kullandı.

Kirby, Rusya’nın bugüne görecek şekilde İran’dan onlarca İHA ettiğını ve bu sevkiyatın devam edeceğini aktararak “Dahası, Rusya’nın mühimmat yokluğundan ötürü ileride, İran’dan karadan karaya füzeler gibi konvansiyonel silahlar satın almasından şüphe ediyoruz.” dedi.

“İRAN İLE ODAĞIMIZDA DİPLOMASİ YOK”

Kirby, İran yapımı İHA’ların Ukrayna’da hem askeri hem de sivil hedeflere karşı kullanıldığını belirterek “İran ve Rusya, İran’ın Rusya’ya dron verdiğini inkar ederek yalan söylüyor. Bu ülkeler, hepsini kapsayan dünyaya yalan söyleyebilirler buna rağmen gerçeği gizleyemezler. İran şu anda sahada, doğrudan savaşa müdahil.” diye meseleştu.

ABD’nin hem İran’a hem de Rusya’ya yönelik sert uyguladırımlarını sürdüreceğini vurgulayan Kirby, “İran’ın Rusya’ya silah satmasını zorlaştıracağız.” ifadesini kullandı.

Kirby, halihazırda İran ile yapılacak nükleer anlaşmanın da gündemlerinde olmadığını dile getirerek “Şu anda odağımızda diplomasi yok.” dedi.

Rusya’nın ilk start verrda İran dronlarını kullanırken sorunlar yaşadığını, bu nedenle de İranlı askeri peren yenielin eğitim için Kırım’a gittiğini belirten Kirby, İHA’ları yönlendirenlerin Rus askerleri olduğunu bildirdi.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Dünyaya bu kareler servis edildi! Putin'den dikkat çeken ziyaretDünyaya bu kareler servis edildi! Putin’den dikkat çeken ziyaret
Binali Yıldırım trafik kazası geçirdi! İşte sağlık durumuBinali Yıldırım trafik kazası geçirdi! İşte sağlık durumu
Akılalmaz sözler! Komşusuyla yasak aşk yaşadığı ortaya çıktı Akılalmaz konuşmalar! Komşusuyla yasak aşk yaşadığı ortaya belirlendi