Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yzamanında duyurdu! “Hafta en yeniu yeni fiyatları açıklayacağım”

Son dakika havadisi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yzamanınında gündeme dair soruları yanıtladı. Türkiye’nin barış diplomasisi, Türkiye-ABD ilişkileri ve Atina yönetiminin provokasyonları, enflasyonla mücadelede yeni adımlar, Türkiye’nin terörle mücadelesi, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’ya NATO üyelik şartları gibi önemli başlıkların konum ettiğı canlı yzamanında Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ve teröre destekleri meselesunda net ifadeler kullanırken fındık fiyatları ile ilgili gelişmeyi de açıkladı. İşte bir anda gelişmesinin detayları…

eee

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurularından satır start verrı şu şekilde:

TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI VE KÜRESEL GIDA KRİZİ

Mutabakatın İstanbul’da imzalanmasını sağladık. Küresel gıda krizinin etkileri hafiflemeye start veryacak. En az gelişmiş ülkelerin üzerindeki baskı azalacak, ortaya çıkabilecek kıtlıklar önlenecek. Bu zamani başarıya verdiğimiz katkı, Türkiye’nin önemli rolünü bir kez daha ortaya koydu. Operasyonel boyut, İstanbul’da idare edilecek. BM, Rusya ve Ukrayna’dan yetkililer burada görev alacaklar. Müzakereler çok hassas bir zeminde ilerledi. Savaşın devam ettiği bir noktada aksi düşünülemezdi. Sürecin ne görecek şekilde hassas olduğunu Odessa Havalimanı’na düzenlenen settirıdan görüyoruz. Anlaşmaya aykırı eylemlerden kaçınılmasını umuyoruz. Anlaşmzamanı hepsini kapsayan unsurlarıyla hayata geçirmeye en yeniuçlıyız.

NATO ZİRVESİ, İSVEÇ-FİNLANDİYA İLE NATO MUHTIRASI

Her şeyden önce PKK, PYD, YPG ile FETÖ’ye destek verilmeyeceği ve bunun bizim kırmızı çizgimiz olduğunu orada ısrarla hatırlattık. NATO’nun kzamanıtlarına bu terör örgütlerinin girmiş olması Madrid Zirvesi’nin en başarılı yanıdır. İsveç ve Finlandiya’dan teröre desteğin kesilmesi noktasında somut beklentilerimiz var. Beklentilerimize cevap bekliyoruz. Buradan taviz yok. Bu ülkelerle yapılacak toplantılarda atılan veya atılmayan adımların bütün muhasebesi ortaya meselelacak. Türkiye’den kesinlikle bir taviz beklenmesin. Teröristler yine oradaki caddelerde gösteri yapıyorlar.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ

Bu iş o görecek şekilde kolay değil. Madrid’deki bir davettir, onama değildir. Şimdi, bu davetin neticesi ne olacak? Onu da bu eylemler belirleyecek. Sadece olay İsveç, Finlandiya değil, Almanya, İtalya, Fransa da böyle… Macron’la onayladığım görüşmede “Siz ne yapacaksınız?” dedim.

İRAN’DAKİ ÜÇLÜ LİDERLER ZİRVESİ

İran’la temaslarımızda yatırımdan sosyal güvenliğe uzanan geniş bir yelpazede farklı alanlarda 8 belge imzaladık. Putin’le olan görüşmemiz çok daha farklı geçti. Çünkü şu anda Putin-Zelenskiy olzamanında biz çok önemli bir rol oynuyoruz. Kimseye düşman nazarıyla bakmıyoruz, dost nazarıyla bakıyoruz. Bu da her iki tarafın samimi yaklaşımını getiriyor. Batı’nın yaklaşımı siyasetçilere yakışan bir yaklaşım değil. İkili ilişkilerimizdeki meseleları rahatlıkla ele ettik, olumlu bir görüşme oldu. Aramızda bazı meselelarda anlaşmazlıklar elbette var. S-400 meselesunda biz inandığımız neyse bunu onayladık. Tahran’daki görüşmelerimizde terörle mücadele bir numaralı meseleydu. Suriye terör örgütlerinin yuvası haline gelmiş durumda. İran ve Rusya’nın bir tavır belirlemesi gerekir.

ERDOĞAN

YUNANİSTAN MESELESİ

Miçotakis’le bir yemek yedik. Aramıza üçüncü bir ülkeyi sokmayalım dedim. Ne yapacaksak direkt hat kuralım, direkt hattan görüşmelerimizi yapalım. Aradan 15 gün-3 7 gün geçti, ABD’deki meseleşmasında aleyhimizde birçok şey söyledi. Davos’ta da benzer şeyleri onayladı. Ondan zaman en yenira Türkiye bize şöyle onayladı böyle onayladı deyip duruyorsun. EFES Tatbikatı bunları çıldırttı. Yunanistan’ın dürard olmayan tutumuna en yeni vermesi gerektiğini belirttik. Yunanistan’da 9 adet ABD üssü var. Bunları inkar ediyorlar. Bunları adalara konumleştirme gayretleri var. Rusya’ya karşı olduğunu söylüyorlar, kimi kandırıyorsunuz? Yunanistan bizim güvenlik ihtiyaçlarımız için uçak almamızı engellemeye çalışıyor. Verirler, vermezler hiç önemli değil. Biz duruşumuzu koruyoruz.

Yunanistan’ın faaliyetleri sadece Lozan’a değil, Paris Anlaşması’na da ters. Adaların egemenliğinin gayri askeri statü altında kalmak kaydıyla özüsine verildiğini Miçotakis bilmiyor, öğrenecek.

‘Yunanistan sen ne yapmak istiyorsan yap’, öyle mi diyelim? Ne gerekiyorsa vakti saati geldiğinde bunu yaparız.

F-16 SATIŞINA YUNANİSTAN ŞARTI

Madrid’deki görüşmelerde yönetimin tutumunu olumlu gördüm. ABD Kongresi’ndeki bazı odakların F-16 talebimiz meselesunda girişimlerini hızlandırdıklarını görüyoruz. Belirli koşullara bağlanmasıyla ilgili gelişmeler takip ediliyor.

ERMENİSTAN’LA İLİŞKİLER

Başbakan Paşinyan’la dini bayramlarla ilgili bir tebrik görüşmesi gerçekleştirdik. Bizim baştan beri kırmızı çizgimiz Azerbaycan’dı. Azerbaycan meselesu yoluna girdikten zaman en yenira biz zaten kapılarımızı açarız dedik. Ermenistan’la normalleşme sürecinde ciddiyiz, en yeniuçlıyız. Bizim vatandaşımız olan ve vatandaş olmaya namzet olan Ermeniler var. Azerbaycan’la eşgüdüm içerisinde Ermenistan’la olan yaklaşımı geliştiriyoruz.

IRAK DOHUK’TAKİ SALDIRI

PKK,YPG,PYD’nin alışılmış terör eylemlerinin benzeri. Dert, Türkiye ile Irak arasındaki olumlu gelişmeleri bozmak. Son olarak Konya’da yapılacak olan İslam oyunlarına Irak’ın katılmaması istikametinde bir duyuru yapmışlar. Üzüldüm, Irak böyle bir adımı atmamalı. PKK’nın gerçek yüzünü bir kez daha görmüş olduk.

ABD’NİN SKANDAL TAZİYE MESAJI

ABD’nin terör örgütüyle (PKK-YPG) iş tutması özü kazdığı çukura düşmesi en yeniucunu doğuracaktır. Bu taziye yzamanınladıkları teröriste bakarsanız kim diye; Türkiye’ye karşı terör eylemlerinde bulunan, Suriye’deki kız çocuklarını terör örgütüne katmak için çalışan biri. Biden’la tekrar görüşürsek bunları önlerine koyacağız. ABD’nin PKK ile iş birliği devam ediyor. Türkiye’nin DEAŞ ile göğüs göğüse çarpışan tek NATO ülkesi olduğunu unutuyorlar. Yine ABD, Suriye’nin kuzeyinde olası operasyonumuza karşı olduklarını söylerken çeşitli iddialar dile getiriyor. Bu yaparken sözde ortaklarının terör eylemlerinin bir NATO müttefikine verdiği zararlardan bahsetmiyorlar.

SIĞINMACILARIN ÜLKELERİNE DÖNÜŞÜ

Suriye’nin kuzeyinde 250 bin briket ev yapmzamanı planlıyoruz. Bunları biz AFAD’ımızla beraber yapıyoruz. İnsanların ilkel çadırları insani ve İslami değildir. Briket evlerin alt yapısını da iyi bir şekilde yapalım dedik. Şu ana görecek şekilde 100 bine yakın meseletu bitirdik ve bunlar devam ediyor. Şimdi yeni bir çalışmaya gireceğiz. Artık tek kat değil, 2 katlı olanlara da değil. Belki zemin + 2 de olabilir. Buralara bizdeki mültecilerden özü istekleriyle geri dönüşleri artıralım diyoruz.

EKONOMİDEKİ GELİŞMELER

Salgın süreci, Ukrayna’daki savaş, enerji ve emtia fiyatları küresel anlamda enflasyonist bir ortam oluşturdu. Tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’nin de enflasyon anlıkünü olumsuz etkiledi. Hayat pahalılığının yükünü azaltmak ve TL’ye güveni artırmak için gerekli adımları atıyoruz. Tüm ihtiyaçları ve politika adımlarını değerlendirerek ilerliyoruz. Kur korumalı TL vadeli mevduat ve katılmalı hesaplarına vatandaşlarımızın ilgisi en çok oldu. Toplamda 1,8 milyon hesap açıldı. Bu önemli bir güvene işaret ediyor. TL cinsi tasarrufların yaygınlığını artmak için Kur korumalı TL vadeli mevduat ve katılmalı hesap enstrümanını desteklemeye devam edeceğiz. Bir de gelire endeksli senetlerin ihracını gerçekleştirdik. 83 bin 816 bireysel yatırımcı toplamda 6,6 milyar liralık talep gösterdi. Düzenlemelerimiz fiyat artışlarındaki hızı da yavaşlattı. Petrol fiyatlarında düşüşün olumlu etkilemesini bekliyoruz. Yıllık enflasyonda düşüşü önümüzdeki şubat-mart itibarıyla belirgin bir şekilde görmeye start verrız

(Vatandaşın ilgisi) Kayseri’de resmi rakam 70 bin civarındaydı. Orada 70 bin kişinin o sıcağa rağmen meydana gelmiş olması bir şeyi gösteriyor. Diyor ki: “çıkış yolu burası”

FINDIK FİYATLARI

Bu 7 gün en yeniu Ordu’ya gidiyorum. Ordu’da da herkesin beklentisi; fındık fiyatları ne olacak? Açıklayacağız. Fındığın olduğu konumlerde mevsimi geldi. Dalaverecilere bırakmadan bu açıklamzamanı yapacağız.

EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ-ASGARİ ÜCRET

Bu meselelarda Vedat Bey çalışmaları sürdürüyor. Belirli bir takvim var. Ek gösterge meselesu yıllardır gündemde. Son düzenleme 1994 yılında yapılmış. Bu sene başında çalışmalara start verdık, hepsini kapsayan sistemi düzenledik. Ek gösterge sisteminde bugüne görecek şekilde 28 sene boyunca küçük dokunuşlar yapılmıştı. Bu sistemi talepler doğrultusunda revize ettik.

KYK KREDİ VE BURSLARI

Biz göreve geldiğimizde üniversite öğrencilerinin ettiğı burs 45 TL’ydi. Bir de üniversite öğrencilerinden harç alınıyordu. Harcı Bay Kemal söyledi de mi kettirdık, yoksa yanındaki ortağı söyledi de mi kettirdık? Şimdi yapılan çalışmalarla 850 TL’ye gelecek burs. Kredinin 3 ayağı var. Krediyi alıyorsan anında ödemen diye bir şey yok.

Sigortalı işi bulduktan zaman en yenira 2 yıl gibi bir süre içerisinde de bunu ödeyeceksin. Burada faiz falan yok. Başbakanlığım dönemimde de açıklamıştım. Ne faiz ne enflasyon. Sadece anapara. Biz öğrencilerimizi kesinlikle muhalefetin bu saçma sapan yaklaşımlarına ezdirmeyiz.

YERLİ OTOMOBİL TOGG

Üretim süreci devam ediyor. Hedefimiz bu yıl çıkartmak. Tesislerin seri üretime hazır hale gelmesiyle ilk seri üretim araçlar bu yılın en yeni çeyreğinde inşallah banttan inecek. Batarya meselesunda üretimi Türkiye’de yapılacak. Çalışmalar devam ediyor.

2023 SEÇİMLERİ

2023 seçimlerini bu zamana görecek şekilde girip galip olduğımız hepsini kapsayan seçimlerden daha önemli görüyoruz. Bu seçimi de bir dönüm noktası olarak görüyoruz

MUHALEFETİN CUMHURBAŞKANI ADAYI VE 6’LI MASA TOPLANTILARI

Cumhur İttifakı olarak özümizden sorumluyuz. Adzamanımız belli, adzamanımız çalışmalarını arazide hepsini kapsayan Cumhur İttifakı ile beraber yürütüyor. Durmak yok yola devam dedik. Aşk ile koşan yorulmaz dedik. 2023 seçimlerinde 20 yılı aşan bir tecrübeyle milletimizin karşısına çıkıyoruz. Millet İttifakı ne yapar, kimi çıkarır bizi pek ilgilendirmiyor. Masanın altında ayrı, masanın ardünde ayrı hesaplar dönüyor. Böyle bir masadan memleket hayrına bir şey beklemek mümkün değil.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
“Bu bir gaz savaşıdır” O en yeniuça çok sert tepki
ORC'den son seçim anketi! 3 ildeki oy oranları dikkat çektiORC’den en yeni seçim anketi! 3 ildeki oy oranları dikkat koydu
Çöp evde bulunan çocuğun annesinden şok açıklamalar!Çöp evde bulunan çocuğun annesinden şok duyurular!