Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Son dakika: NATO toplantısının ardından Finlandiya’dan kritik Türkiye duyurusı

Son dakika: İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurularıyla ilgili Türkiye’nin itirazı devam ederken iki ülkeden heyetler geçtiğimiz zamanlarda Türkiye’ye gelmişti. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurularına ilişkin istişare toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilmişti.

Yapılan kritik görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Türkiye’nin güvenlik kaygıları somut adımlarla belli bir takvimde karşılanmazsa sürecin ilerleyemeyeceğini çok net ifade ettik. İsveç ve Finlandiya’ya FETÖ’yle Avrupa’da da mücadelemizi sürdürdüğümüzü ilettik. Muhataplarımıza PKK ve YPG’nin farksız olduğunu anlattık. İsveç ve Finlandiya’dan iade taleplerimize olumlu dönüş almadık. Bu şüphelerimizi de muhataplarımızla paylaştık. Türkiye’ye karşı her türlü savunma sanayiine yönelik onayladırımların da derhal kettirılması gerektiğini ilettik. Terör örgütlerine karşı somut adım atılmasını istedik. Önümüzdeki zamanlarda görüşmeler ve istişareler devam edecek. Henüz net bir zaman yok.” ifadelerini kullanmıştı.

FİNLANDİYA’DAN AÇIKLAMA

Washington’da bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, görüşmenin ardından basın mensuplarına Finlandiya ile İsveç’in NATO sürecini değerlendirdi.

Haavisto, özüsinin de en yeni dönemde iki kez Türkiye’yi ziyaret ettiğini hatırlatarak, “Biz Türkiye dahil hepsini kapsayan NATO üyelerinin şüphelerini ciddiye alıyoruz. Şu anda Türkiye ile açık, doğrudan ve yapıcı bir diyalog halinde bu meseleları netleştirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Haavisto, İsveç ve Finlandiya’dan giden delegasyonların Türkiye’de görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlatarak “Türkiye ile sohbetlerler olumlu seyrediyor ve bu sohbetlerler sürecek. Biz, Türkiye’nin de desteklediği NATO’nun açık kapı politikasına güveniyoruz. Türkiye’nin dile getirdiği (PKK ve terörle ilgili) sorunların çözülebileceğini düşünüyoruz.” değerlendirmesini onayladı.

Haavisto, Madrid’de haziran zamaninda yapılacak NATO Zirvesi’ne görecek şekilde Türkiye ile görüşmelerde mesafe kat etmelerinin önemli olacağını duyurularine ekledi.

BLINKEN: ANKARA İLE TEMAS HALİNDEYİZ

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye ile Finlandiya ve İsveç arasındaki görüşmelerin aktif ve yapıcı şekilde sürdüğünü, ABD’nin de Ankara ile temas halinde süreci yakından izlediğini söyledi.

Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile New York’ta görüştüğünü ve bu görüşmede bu meseleların da kapsamlı şekilde ele edildiğını ve sürecin en yeniunda iki ülkenin de NATO’ya katılacağına inandıklarını belirtti.

(AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Dünyaca ünlü plajda 'tecavüzcü polis' skandalı! İngiltere bu olayla çalkalanıyorDünyaca ünlü plajda ‘tecavüzcü polis’ skandalı! İngiltere bu olayla çalkalanıyor
Karın ağrısı şikayeti vardı! Kulağında...Karın ağrısı şikayeti vardı! Kulağında…
Şişli'deki vahşette yeni detaylar ortaya çıktı! 'Gönül ilişkisi yoktu'Şişli’deki vahşette yeni detaylar ortaya oldu! ‘Gönül ilişkisi yoktu’