Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Taklitçi Twitter Botları İş Başında: Dikkatsiz Yatırımcı 1 Bitcoin’i (BTC) Kendi Elleriyle Teslim Etti

Bir Bitcoin (BTC) yatırımcısı Twitter üzerindeki sözde “onaylanmış” bir hesabın “hediye” tuzağına düştü. Yatırımcı büyük vaatler ile söz meselesu hesaba 1 Bitcoin gönderdi.

Whale Alert tarafından bildirildiği üzere bir Bitcoin yatırımcısı, daha fazlasını almzamanı umut ederek “gerçek gibi görünen” bir Twitter hesabının verdiği adrese 1.03 Bitcoin gönderdi. İşlemden devamında söz meselesu hesaptan hiçbir geri dönüş alamayan yatırımcı, dolandırıcılığa kurban gittiğini geç de olsa anladı. Dolandırıcının adresine şimdiye görecek şekilde 806 bin abd abd dolarıılık Bitcoin gönderildiği tespit edildi.

Dolandırıcıların işleyiş mantığı ise çok basit şekilde açıklanabilir. İnsanların hızlı para kazanma içgüdülerini kullanan dolandırıcılar “bana 1 gönder sana karşılığında 2 göndereceğim” vaadiyle yatırımcıları ağlarına çekiyorlar. Fakat yatırımcıların bilmedikleri adrese gönderdikleri bu meblağları, blockchain’in merkeziyetsiz yapısı gereği kurtarmaları mümkün olmuyor.

Son dönemlerde birçok dolandırıcı, yatırımcıları tuzaklarına düşürebilmek için ünlü isimlerin hesaplarının yakın taklitlerini kullanarak bir anlık boşluktan yararlanmaya çalışıyor. Bu meseleda daha önce Binance CEO’su CZ‘nin ve Elon Musk‘ın da ciddi sitemleri olmuştu. Her iki popüler milyarder de gönderilerin altında gerçek kişisidan çok dolandırıcı bot hesapların olduğuna değinmişti.

Bununla birlikte geçtiğimiz zamanlarda  Chainalysis tarafından yzamanınlanan verilere göre henüz yarısında olmamıza rağmen ekim zamanı kripto hack stopladırıları meselesunda yılın en pahalıya patlayan zamanı seçilmişti. Söz meselesu veriler ekim zamanı içerisindeki stopladırıların toplam değerinin 718 milyon abd abd dolarııa ulaştığını ortaya koydu.