Sıfırdan Borsa

Sıfırdan Borsa ve Kripto Para Haberleri
Vietnam başbakanı kripto düzenlemesi çağrısında bulundu


Vietnam başbakanı Pham Minh Chinh, ülke hükümetinin, yasal olarak tanınmamalarına rağmen dijital varlık alım satımı yapmaya devam eden sakinleri için kısmen de olsa kripto düzenlemesi meselesunda çalışması gerektiğini söyledi.

Çevrimiçi havadis kuruluşu VnExpress’in 24 Ekim güninde yzamanımladığı raporuna göre Chinh, kara para aklama (AML) karşıtı bir yasa tasarısının, insanlar Vietnam’da hala kripto alım satımı ettiğı için sanal para birimleri meselesunda bir değişikliği de kapsaması gerektiğini ima etti. Başbakanın yorumları da Vietnam hükümetinin, finansal suçlar meselesundaki rolü gereği kripto düzenlemesini düşünebileceği yönündeydi

Başbakan, “Uygun ettirımları incelemenin yanı sıra hükümeti detaylı düzenlemeler yapmakla görevlendirmek gerekiyor,” dedi.

Vietnam hükümeti, ülkede bir ödeme yöntemi olarak Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerini büyük ölçüde tanımıyor, yine de tokenlerin yatırım olarak yasal görünen bir alanda kalmasına izin veriyor. Eylül zamanında yzamanımlanan bir Chainalysis raporuna göre Vietnam, “merkezi, DeFi ve P2P kripto para birimi araçları arasında en yeni derece en çok satın alma gücü ve nüfusa göre ayarlanmış benimseme oranı” ile hem 2022 hem de 2021’de kriptonun yaygınlaşması meselesunda hepsi ülkeler arasında ilk sırada konum topladı.

İlginizi Çekebilir: Asya’daki kripto ve hisse senedi piyasaları arasındaki ayrım gittikçe azalıyor

Ülkedeki bazı konumel milletvekilleri, kripto alanı ve benimseme oranı büyüdükçe varlıkların kabul edilmesi için baskı etti.  Başbakan Yardımcısı Le Minh Khai, mart zamanında Maliye Bakanlığından kripto para birimleri için bir çerçeve geliştirmeyi amaçlayan yasaları araştırmasını ve değişikliğe gitmesini istemişti. Bu gelişme, başbakan tarafından Temmuz 2021’de açıklanan ve Vietnam Devlet Bankası’nı dijital bir para birimi için bir pilot çalışma yapmaya ve yürütmeye yönlendiren bir girişimin ardından gerçekleşti.

Vietnam Ulusal Meclisi, AML tasarısını 1 Kasım’da tartışacak. Tasarının muhtemelen 15 Kasım’daki 4. oturumunun en yeniunda onaylanıp onaylanmayacağı belli olacak.